Od 1 stycznia 2025 roku Polska ponownie obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, co wiąże się z licznymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. W tym kontekście rola polskiej Policji nabierze nowego znaczenia, a jej aktywne uczestnictwo w międzynarodowych strukturach staje się kluczowe. Trwają przygotowania do organizacji blisko 200 spotkań, w których wezmą udział decydenci z wielu krajów. Tak obszerne przedsięwzięcie wymaga nie tylko zaangażowania, ale i ścisłej współpracy z instytucjami unijnymi.
Polska prezydencja w Radzie UE, odbywająca się w systemie rotacyjnym, rozpocznie się na początku nowego roku i potrwa przez sześć miesięcy. Do zadań państwa przewodniczącego należy między innymi ustalanie porządku obrad oraz prowadzenie negocjacji wśród członków Rady. W ramach prezydencji, Polska będzie miała także okazję do zainicjowania oraz kontynuowania projektów mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa w Europie.
Sukces prezydencji polskiej Policji zależy od jej współpracy z innymi krajami oraz instytucjami, co w praktyce oznacza zaangażowanie w pracach grup roboczych. Policja weźmie udział m.in. w pracach Grupy Roboczej ds. Egzekwowania Prawa oraz grupach zajmujących się wymianą informacji i bezpieczeństwem wewnętrznym. Zaangażowanie w te struktury ma na celu nie tylko przeciwdziałanie przestępczości, ale także zwiększenie efektywności współpracy w zakresie bezpieczeństwa policyjnego w Europie.
Źródło: Policja Rybnik
Oceń: Polska prezydencja w Radzie UE wspiera działania policji
Zobacz Także