Jerzy Dudek


Jerzy Henryk Dudek urodził się 23 marca 1973 roku w Rybniku i jest znany jako jeden z wybitnych polskich piłkarzy, którzy występowali na pozycji bramkarza.

W latach 1998–2013 reprezentował Polskę na międzynarodowej arenie, a jego obecność w drużynie narodowej była znacząca. Jest także uczestnikiem Mistrzostw Świata 2002. Jako członek Klubu Wybitnego Reprezentanta, Dudek zajmuje trzecie miejsce pod względem liczby występów bramkarzy w reprezentacji Polski, co czyni go jednym z tytanów polskiej piłki nożnej.

Karierę seniorską rozpoczął, grając w lokalnych drużynach, a w 1995 roku dołączył do Sokoła Tychy, gdzie zadebiutował w polskiej pierwszej lidze. Jego talent i umiejętności szybko zwróciły uwagę skautów z zagranicy.

Rok później, w 1996 roku, trafił do Feyenoordu, z którym w ciągu pięciu sezonów zdobył mistrzostwo Holandii oraz otrzymał tytuły najlepszego bramkarza Eredivisie dwukrotnie. W 2000 roku został uhonorowany tytułem piłkarza roku w Polsce w plebiscycie „Piłki Nożnej”, co dodatkowo podkreśliło jego pozycję w świecie futbolu.

W 2001 roku Dudek przeniósł się do Liverpoolu, gdzie przez sześć sezonów zdobył wiele trofeów, w tym Ligę Mistrzów UEFA. Jego heroiczne zagrania w meczu finałowym w Stambule, gdzie Liverpool odwrócił losy spotkania, przeszły do historii.

Następnie, w 2007 roku, Jerzy Dudek związał się z Realem Madryt, gdzie przez cztery sezony pełnił rolę drugiego bramkarza, zdobywając wszystkie krajowe trofea i debiutując w Primera Division. Jego osiągnięcia przynoszą mu zasłużone miejsce wśród legend polskiego futbolu, stając się jednym z sześciu polskich piłkarzy, którzy zdobyli Puchar Europy.

Kariera piłkarska

Concordia Knurów

Jerzy Dudek rozpoczął swoją przygodę z piłką nożną w 1985 roku, dołączając do drużyny trampkarzy Górnika Knurów, gdzie trenował pod okiem Witolda Słabkowskiego. W swoim debiutanckim sezonie zagrał 12 meczów na pozycji lewego obrońcy. Jego pierwszy występ w drużynie juniorów Górnika miał miejsce w 1989 roku, kiedy to zmierzył się z GKS Tychy.

W 1991 roku Dudek znalazł się w składzie pierwszego zespołu, grającego w III lidze. Zadebiutował w nowo nazwanej drużynie – Concordia Knurów – 10 kwietnia 1992, mając okazję zmierzyć się z Carbo Gliwice. W sumie w barwach Concordii rozegrał 115 spotkań, po czym ostatni mecz zagrał przeciwko Olimpii Piekary Śląskie w listopadzie 1995 roku.

Sokół Tychy

Wiosną 1996 roku, dzięki trenerowi Bogusławowi Kaczmarkowi, przystąpił do Sokoła Tychy, mającego swoje miejsce w ekstraklasie. 16 marca 1996 roku zagrał swoje pierwsze spotkanie w ekstraklasie, które zakończyło się porażką 0:2 z Legią Warszawa. Po rozegraniu 15 meczów ligowych Dudek opuścił klub.

Feyenoord Rotterdam

19 lipca 1996 roku związał się profesjonalnym kontraktem z holenderskim Feyenoordem, grającym w eredivisie. W sezonie 1996/1997 był bramkarzem rezerwowym, trenując obok Ed’a de Goey’a, głównego bramkarza drużyny. Po jego transferze do Chelsea Dudek stał się zawodnikiem wyjściowym klubu, debiutując 13 sierpnia 1997 roku w zwycięskim meczu Ligi Mistrzów z fińskim Jazz Pori (6:2). Po ośmiu dniach zagrał również w pierwszym meczu holenderskiej ekstraklasy, gdzie jego drużyna pokonała MVV Maastricht 3:0.

W maju 1998 roku, przedłużył umowę z klubem aż do 2003 roku. W sezonie 1998/1999 Feyenoord zapewnił sobie mistrzostwo Holandii, a Dudek otrzymał tytuł najlepszego bramkarza ligi przyznawany przez związek piłkarzy zawodowych. W kolejnym sezonie, 1999/2000, drużyna zajęła trzecie miejsce w lidze oraz zdobyła Superpuchar Holandii, pokonując Ajax 3:2. Dudek zdobył kolejne trofea i tytuły, w tym odznaczenia od tygodnika „Piłka Nożna” oraz PZPN.

Jego wyróżniająca się forma przyciągnęła uwagę znanych europejskich drużyn, takich jak FC Barcelona, Real Madryt, Arsenal czy Manchester United. Ostatecznie, w sierpniu 2001 roku, po rozegraniu 139 meczów ligowych, Dudek przeprowadził się do Liverpoolu, jednego z największych klubów Premier League.

Liverpool

Kontrakt z Liverpool FC został podpisany w Warszawie i zapewniał mu pracę przez pięć lat. Debiut w Premier League miał miejsce 8 września 2001 roku, w spotkaniu zakończonym wynikiem 1:3 na niekorzyść jego drużyny przeciwko Aston Villi. W swoim pierwszym sezonie zagrał 35 meczów ligowych, co pomogło zespołowi zdobyć wicemistrzostwo Anglii. W 2002 roku Dudek otrzymał nominację do tytułu najlepszego bramkarza Europy przyznawanego przez UEFA, jednak wygrał Niemiec Oliver Kahn, a on ponownie zdobył tytuł najlepszego polskiego zawodnika.

W sezonie 2002/2003 Dudek zagrał w meczu o Tarczę Wspólnoty, ale jego zespół przegrał 0:1 z Arsenalem. Mimo potknięcia w grudniu 2002 roku, które przyniosło mu utratę pozycji podstawowego bramkarza, Dudek powrócił do gry w marcu 2003, pomagając Liverpoolowi wygrać Puchar Ligi pokonując Manchester United 2:0, a w tym meczu został wybrany graczem meczu.

Pod koniec sezonu 2004/2005 Dudek odegrał kluczową rolę w finale Ligi Mistrzów, gdzie Liverpool pokonał A.C. Milan po rzutach karnych, a jego interwencje stały się legendarne. Został również nominowany do nagrody UEFA dla najlepszego bramkarza, jednak ostatecznie przegrał z Petrą Čech’em. Po zakończeniu 2005 roku, z powodu kontuzji, Dudek stał się rezerwowym, a trener Benítez wprowadził Josého Reinę. Po sezonie 2006/2007 Dudek rozstał się z Liverpool, kończąc swoją przygodę z klubem po 127 występach.

Real Madryt

Następnie przeszedł na zasadzie wolnego transferu do hiszpańskiego Realu Madryt, z którym podpisał dwuletni kontrakt, zostając zmiennikiem Ikera Casillasa. W sezonie 2007/2008 zdobył mistrzostwo Hiszpanii, jednak wykorzystał jedynie jedno spotkanie w lidze. W grudniu 2010 roku doznał kontuzji podczas meczu Ligi Mistrzów i przeszedł rekonwalescencję. W 2011 roku zdobył z Realem Puchar Króla oraz pozostawił drużynę, rozgrywając swoje ostatnie spotkanie 21 maja 2011 przeciwko UD Almeríi. Pożegnany przez kibiców oraz kolegów z drużyny, Dudek odebrał statuetkę oraz koszulkę z autografami zawodników. Wkrótce po tym wydarzeniu, piłkarz postanowił zakończyć swoją karierę zawodniczą.

Kariera reprezentacyjna

Jerzy Dudek, utalentowany bramkarz, miał zaszczyt rozegrać dwa mecze w młodzieżowej reprezentacji Polski. Jego debiut miał miejsce 20 czerwca 1996 roku w towarzyskim spotkaniu, w którym Polska przegrała 0:2 z reprezentacją Argentyny.

W czerwcu tego samego roku, będąc zawodnikiem Sokoła Tychy, Dudek uzyskał swoje pierwsze powołanie do seniorskiej kadry narodowej. Kadrę prowadził selekcjoner Antoni Piechniczek, a Jerzy miał okazję obserwować mecz towarzyski z Rosją z ławki rezerwowych. Jego debiut w podstawowym składzie miał miejsce 25 lutego 1998 roku w Ramat Ganie, gdzie Polska zmierzyła się z reprezentacją Izraela, kończąc spotkanie porażką 0:2 po tym, jak Dudek zastąpił Adama Matyska w przerwie.

Warto wspomnieć, że pod kierownictwem Janusza Wójcika, bramkarz zagrał jeszcze w jednym meczu – 18 sierpnia 1999 roku w Warszawie, gdzie Polska przegrała 1:2 z Hiszpanią. Po objęciu w 1999 roku stanowiska przez Jerzego Engela, Dudek stał się kluczowym bramkarzem reprezentacji, biorąc udział w eliminacjach mistrzostw świata 2002. W tych eliminacjach Dudek zagrał wszystkie 10 meczów, w tym dziewięć pełnych. Wspólnie z drużyną awansowali na mundial, który odbył się w Korei Południowej i Japonii.

Podczas turnieju, Polacy rozegrali kilka meczów, w tym przegrali 0:2 z Koreą Południową i Portugalią, oraz zdołali wygrać 3:1 z reprezentacją Stanów Zjednoczonych. Jerzy wystąpił w dwu pierwszych spotkaniach, gdzie puścił łącznie sześć bramek, a w meczu z USA bramkę chronił Radosław Majdan.

W eliminacjach do Mistrzostw Świata 2006, Dudek pojawił się w siedmiu meczach, ale na sam koniec eliminacji, z powodu kontuzji, zagrał Artur Boruc. Niespodziewanie, selekcjoner Paweł Janas nie powołał Dudka na turniej, co wywołało protesty fanów, które miały miejsce podczas meczu towarzyskiego z Kolumbią, gdy kibice zaczęli skandować jego nazwisko.

Warto zaznaczyć, że 16 listopada 2005 roku, w meczu towarzyskim z reprezentacją Estonii, Dudek po raz pierwszy prowadził drużynę jako kapitan. Po Mistrzostwach Świata, pod wodzą Leo Beenhakkera, zagrał w dwóch spotkaniach – z Danią oraz Finlandią. Następną okazję miał 14 października 2009 roku, gdzie reprezentacja Polski w Chorzowie uległa Słowacji 0:1, pod wodzą tymczasowego selekcjonera Stefana Majewskiego.

20 lutego 2013 roku, prezes PZPN Zbigniew Boniek oraz trener Waldemar Fornalik podjęli decyzję o zorganizowaniu pożegnalnego meczu dla Dudka. 4 czerwca 2013 roku na stadionie MKS Cracovii rozegrał swój ostatni mecz, w którym Polska pokonała Liechtenstein 2:0. Dudek zagrał z numerem „60” na koszulce i był kapitanem drużyny, grając do 34. minuty, kiedy to został zastąpiony przez Artura Boruca. Tym samym Jerzy zakończył swoją karierę w reprezentacji z 60 meczami na koncie, jednocześnie stając się najstarszym reprezentantem Polski w historii, bijąc rekord Władysława Szczepaniaka, który miał 37 lat, gdy rozgrywał swój ostatni mecz.

Kariera medialna

Jerzy Dudek, jako postać znana nie tylko z boisk piłkarskich, dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniami poprzez literaturę. Razem z Dariuszem Kurowskim stworzył dwie biografie: Uwierzyć w siebie. Do przerwy 0:3 w 2005 roku oraz NieREALna kariera w 2015 roku. Dodatkowo, w 2012 roku, wspólnie z psychologiem sportowym Pawłem Habratem, opublikował książkę Pod presją. Jak wytrzymałość psychiczna pomaga zwyciężać. Warto również wspomnieć o książce Piotra Skorupy pt. Jerzy Dudek. Wybitny z Knurowa, która ukazała się w 2013 roku.

Rok 2005 był przełomowy, ponieważ wtedy Dudek zadebiutował jako telewizyjny komentator piłkarski. Jego debiut na ekranie miał miejsce podczas relacji z meczu Liverpool – CSKA Moskwa, emitowanego przez TVP. Po zakończeniu kariery sportowej, rozpoczął nowy rozdział jako ekspert i komentator piłki nożnej, głównie związany z TVP Sport, ale także występował w programach sportowych Polsatu oraz Eurosporcie, gdzie komentował wiele istotnych meczów.

W 2011 roku Dudek pełnił rolę ambasadora kampanii reklamowej „Teraz golf”, która była organizowana przez Polski Związek Golfa. Tego samego roku rozpoczął współpracę z firmą Castrol, promując piłkę nożną i medialnie wspierając Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012, dla których Castrol był oficjalnym sponsorem. Jako osoba znacząca w świecie sportu, pełnił także rolę oficjalnego „przyjaciela Euro 2012” oraz był ambasadorem finału Ligi Europy UEFA w sezonie 2014/2015, który miał miejsce w Warszawie.

Pomimo licznych propozycji, w 2012 oraz 2014 roku Dudek dwukrotnie odrzucił zaproszenie do udziału w programie Dancing with the Stars. Jego talent pisarski znalazł także swoje miejsce w mediach. Od 2014 roku, w każdy poniedziałek, w Przeglądzie Sportowym można przeczytać jego felietony.

Filmografia

Filmowe występy Jerzego Dudka ukazują jego różnorodne talenty oraz zaangażowanie w świat rozrywki. Poniżej przedstawiamy jego osiągnięcia w tej dziedzinie:

  • 2013: Piąty Stadion – on sam (odc. 77),
  • 2017: Porady na zdrady – mężczyzna grający w golfa z Rafałem,
  • 2017: Barwy szczęścia – on sam (odc. 1616, 1634-1635 i 1645),
  • 2017: Szkoła – on sam (odc. 500).

Odznaczenia i wyróżnienia

Jerzy Dudek, uznawany za jednego z najlepszych polskich bramkarzy, zdobył szereg prestiżowych nagród na przestrzeni swojej kariery. W 2000 roku został zwycięzcą Plebiscytu „Piłki Nożnej”, który wyłonił najlepszego piłkarza. Już rok później, w 2001, otrzymał Piłkarskiego Oskara, prestiżową nagrodę przyznawaną przez PZPN oraz Canal Plus.

Dominował również w plebiscycie redakcji „Sportu”, gdzie został doceniony jako najlepszy polski zawodnik dwukrotnie, w latach 2000 i 2001. W dalszej części swojej kariery, w 2006 roku, zajął 8. miejsce w Plebiscycie Przeglądu Sportowego na 10 Najlepszych Sportowców Polski.

W marcu 2012 roku wyróżniono go nagrodą Solidarni w Sporcie, co podkreśla jego zaangażowanie w działalność na rzecz sportu i wspieranie innych.

Dodatkowo, uchwałą Rady Miasta Knurowa z dnia 6 czerwca 2005, Dudek jako pierwszy otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Knurowa, co jest wyjątkowym wyróżnieniem w jego rodzinnej miejscowości.

W dniu 1 czerwca 2013 roku, został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za swoje imponujące osiągnięcia sportowe oraz aktywność na rzecz rozwoju i popularyzacji sportu w Polsce. Natomiast w 2022 roku wyróżnił się Medalem Świętego Brata Alberta za wsparcie dla osób niepełnosprawnych, co świadczy o jego empatii i zaangażowaniu w kwestie społeczne.

Życie prywatne

Jerzy Dudek, urodzony w Rybniku, jest dzieckiem Renaty i Andrzeja Dudków. Wczesne lata życia spędził w Szczygłowicach, będących jedną z dzielnic Knurowa. W rodzinie Dudków wychował się z dwoma młodszymi braćmi, Dariuszem, urodzonym w 1975 roku, oraz Piotrem, który przyszedł na świat w 1984 roku. Warto dodać, że jego rodzina związana była z górnictwem, a on sam uczęszczał do Technikum Górniczego.

Obecnie, 15 czerwca 1996 roku, związał się małżeństwem z Mirellą Litwin, z którą doczekał się trójki dzieci: syna Aleksandra (ur. 1996) oraz córek, Wiktorii i Natalii, obie urodzone w 2006 roku. Obecnie mieszka w Krakowie, gdzie rozwija swoje pasje.

Poza sportem, Jerzy amatorsko gra w golfa, a także bierze udział w wyścigach samochodowych jako licencjonowany kierowca wyścigowy. W 2005 roku założył fundację pod nazwą „Dobry Start – sport przyszłością”, której celem jest budowa boisk piłkarskich dedykowanych dzieciom z małych miejscowości oraz wsi.

W styczniu 2013 roku, otworzył Akademię Sportu Progres Jerzego Dudka, która działa przy Centrum Rozwoju Com-Com Zone Nowa Huta w Krakowie. Dudek aktywnie angażował się również w życie polityczne; został członkiem honorowego komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed wyborami prezydenckimi w 2010 roku oraz w 2015 roku.

Warto podkreślić, że Jerzy Dudek miał także zaszczyt być ambasadorem Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się w Krakowie w 2016 roku.

Statystyki

Klubowe

Statystyki klubowe Jerzego Dudka obrazują jego rozwój na różnych szczeblach rozgrywek, poczynając od Concordii Knurow, gdzie rozpoczął swoją karierę, aż po znaczące osiągnięcia w polskich oraz europejskich ligach.

ZespółSezonKlasa rozgrywkowaLigaPucharRozgrywki europejskieSuma
WystępyBramkiWystępyBramkiWystępyBramkiWystępyBramki
Concordia Knurów1991/1992IV liga3030
1992/19932828
1993/19943434
1994/19953333
1995/19961717
Suma11501150
Sokół Tychy1995/1996I liga150150
Suma150150
Feyenoord1996/1997Eredivisie000000
1997/199834842
1998/199934236
1999/2000341246
2000/200134842
2001/2002303
Suma13903001690
Liverpool2001/2002Premier League35020120490
2002/20033041145
2003/2004304438
2004/20052471041
2005/20066006
2006/20072316
Suma12702003801850
Real Madryt2007/2008Primera División10400050
2008/20090213
2009/20100202
2010/20111012
Suma208020120
Łącznie w karierze28302807003810

Powyższa tabela przedstawia zestawienie występów i osiągnięć Dudka w klubach, w których grał w poszczególnych sezonach.

Reprezentacyjne

Jerzy Dudek reprezentował Polskę zarówno w drużynach młodzieżowych, jak i w seniorskiej kadrze narodowej. Wyniki jego działalności w reprezentacji podkreślają jego talent oraz wkład w rozwój polskiej piłki nożnej.

ReprezentacjaRokMeczeBramki
Polska U-21
199620
Łącznie20
Polska
199810
19991
20007
200110
20026
200311
200411
20056
20065
20070
2008
20091
20100
2011
2012
20131
Łącznie600

W tabeli zestawiono wszystkie mecze, które Dudek rozegrał w reprezentacji, a także liczby zdobytych bramek, co świadczy o jego wkładzie w zespół.

Reprezentacyjne występy Polski
Lp.DataMiejscePrzeciwnikWynikCzas gryMecz
1.25.02.1998Ramat GanIzrael2:0od 46′Mecz towarzyski
2.18.08.1999WarszawaHiszpania1:2od 53′
3.23.02.2000St. DenisFrancja1:090′
4.29.03.2000DebreczynWęgry0:090′
5.4.06.2000LozannaHolandia3:190′
6.16.08.2000BukaresztRumunia1:190′
7.2.09.2000KijówUkraina3:190′El. Mundialu 2002
8.7.10.2000ŁódźBiałoruś3:190′
9.11.10.2000WarszawaWalia0:090′
10.28.02.2001LarnakaSzwajcaria4:0do 46′Mecz towarzyski
11.24.03.2001OsloNorwegia3:2od 66′El. Mundialu 2002
12.28.03.2001WarszawaArmenia4:090′
13.25.04.2001BydgoszczSzkocja1:190′Mecz towarzyski
14.2.06.2001CardiffWalia2:190′El. Mundialu 2002
15.6.06.2001ErywańArmenia1:190′
16.15.08.2001ReykjavíkIslandia1:190′Mecz towarzyski
17.1.09.2001ChorzówNorwegia3:090′El. Mundialu 2002
18.5.09.2001MińskBiałoruś1:490′
19.6.10.2001ChorzówUkraina1:190′
20.27.03.2002ŁódźJaponia0:2do 46′Mecz towarzyski
21.17.04.2002BydgoszczRumunia1:290′
22.4.06.2002PusanKorea Południowa0:290′Mundial 2002
23.10.06.2002JeonjuPortugalia0:490′
24.12.10.2002WarszawaŁotwa0:190′El. Euro 2004
25.20.11.2002KopenhagaDania0:290′Mecz towarzyski
26.12.02.2003SplitChorwacja0:090′
27.29.03.2003ChorzówWęgry0:090′El. Euro 2004
28.2.04.2003Ostrowiec Św.San Marino5:090′
29.6.06.2003PoznańKazachstan3:090′Mecz towarzyski
30.11.06.2003SolnaSzwecja0:390′El. Euro 2004
31.28.08.2003TallinnEstonia1:290′Mecz towarzyski
32.6.09.2003RygaŁotwa2:090′El. Euro 2004
33.10.09.2003ChorzówSzwecja0:290′
34.11.10.2003BudapesztWęgry2:190′
35.12.11.2003WarszawaWłochy3:190′Mecz towarzyski
36.16.11.2003PłockSerbia4:3do 46′
37.18.02.2004San FernandoSłowenia2:090′
38.31.03.2004PłockStany Zjednoczone0:190′
39.28.04.2004BydgoszczIrlandia0:0do 61′
40.29.05.2004SzczecinGrecja1:090′
41.5.06.2004SolnaSzwecja1:390′
42.18.08.2004PoznańDania1:5do 46′
43.4.09.2004BelfastIrlandia Północna3:090′El. Mundialu 2006
44.8.09.2004ChorzówAnglia1:290′
45.13.10.2004WiedeńAustria3:190′
46.13.10.2004CardiffWalia3:290′
47.17.11.2004St. DenisFrancja0:090′Mecz towarzyski
48.9.02.2005Grodzisk Wlkp.Białoruś1:3do 46′
49.26.03.2005WarszawaAzerbejdżan8:090′El. Mundialu 2006
50.30.03.2005WarszawaIrlandia Północna1:090′
51.4.06.2005BakuAzerbejdżan3:090′
52.13.11.2005BarcelonaEkwador3:0od 64′Mecz towarzyski
53.16.11.2005Ostrowiec Św.Estonia3:1do 46′
54.1.03.2006KaiserslauternStany Zjednoczone0:1do 46′
55.28.03.2006RijadArabia Saudyjska2:1do 85′
56.2.05.2006BełchatówLitwa0:1do 83′
57.16.08.2006OdenseDania0:290′
58.2.09.2006BydgoszczFinlandia1:390′El. Euro 2008
59.14.10.2009ChorzówSłowacja0:190′El. Mundialu 2010
60.4.06.2013KrakówLiechtenstein2:0do 34′Mecz towarzyski

Statystyki występów reprezentacyjnych szczegółowo dokumentują każde z jego pojawień się na boisku, podkreślając różnorodność przeciwników oraz znaczenie tych meczów dla kariera Dudka.

Sukcesy

Feyenoord Rotterdam

W zespole Feyenoord Rotterdam Jerzy Dudek odniósł swoje pierwsze znaczące sukcesy. W sezonie 1998/1999 zdobył mistrzostwo Holandii, co stanowiło dużą nobilitację dla bramkarza. Ponadto, w 1999 roku zespół wywalczył Superpuchar Holandii, zwiększając zasób trofeów w dorobku Dudka.

Liverpool

Przenosząc się do Liverpoolu, Polak zyskał jeszcze większą renomę. W sezonie 2005/2006 zdobył puchar Anglii, będąc kluczowym ogniwem drużyny. Rok 2003 przyniósł mu puchar ligi angielskiej, a w 2006 roku, jako ważny zawodnik, przyczynił się do zdobycia tarczy Wspólnoty. Najbardziej pamiętnym osiągnięciem pozostaje jednak triumf w lidze mistrzów UEFA w 2005 roku, który przeszedł do historii klubu. W tym samym roku Jerzy Dudek dołączył również do grona zwycięzców superpucharu Europy UEFA.

Real Madryt

Po sukcesach w Anglii, Dudek przeniósł się do Realu Madryt. W sezonie 2007/2008 zespół ten zdobył mistrzostwo Hiszpanii, ale to nie koniec jego osiągnięć w stolicy. W 2010 roku zrealizował swój kolejny cel, zdobywając puchar Króla, a w 2008 roku zespół wygrał również superpuchar Hiszpanii.

Indywidualne

W trakcie swojej kariery Jerzy Dudek został uhonorowany licznymi nagrodami indywidualnymi. W latach 1998/1999 oraz 1999/2000 otrzymał tytuł najlepszego bramkarza Eredivisie, prezentując świetną formę. Dodatkowo, w sezonie 1999/2000 zdobył wyróżnienie najlepszego zawodnika Eredivisie. W 2000 roku zdobył także tytuł piłkarza roku według redakcji „Piłka Nożna” oraz sportu w latach 2000 i 2001. W 2003 roku do jego kolekcji dołączyło trofeum Alana Hardakera, co dodatkowo potwierdziło klasę jego umiejętności.

Przypisy

  1. Jerzy Dudek i Castrol rozdają bilety na Euro 2012 [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 23.04.2024 r.]
  2. Telewizja PolskaT.P. S.A Telewizja PolskaT.P., Wręczono medale Świętego Brata Alberta za działanie na rzecz potrzebujących [online], krakow.tvp.pl [dostęp 27.09.2022 r.]
  3. Szkoła, odcinek 500 – serial online, Oglądaj na Player.pl [online], Player.pl [dostęp 24.11.2020 r.]
  4. Jerzy Dudek w Barwach szczęścia. superseriale.se.pl. [data dostępu: 16.05.2020 r.]
  5. Jerzy Dudek – Sport serwis Przeglądu Sportowego – Przegladsportowy.pl [online], Przegląd Sportowy [dostęp 29.07.2019 r.]
  6. BarbaraB. Sowa BarbaraB., Kto wszedł do komitetu poparcia Komorowskiego, a kto z niego wypadł? Cała lista [online], Dziennik.pl, 16.03.2015 r. [dostęp 21.03.2015 r.]
  7. Komitet poparcia Bronisława Komorowskiego [online], onet.pl, 16.05.2010 r. [dostęp 26.04.2014 r.]
  8. Dudek i Kurowski 2015, s. 302.
  9. Dudek i Kurowski 2015, s. 297.
  10. Dudek i Kurowski 2015, s. 290.
  11. Dudek i Kurowski 2015, s. 285.
  12. Dudek i Kurowski 2015, s. 278.
  13. Dudek i Kurowski 2015, s. 252–257.
  14. Dudek i Kurowski 2015, s. 248.
  15. Dudek i Kurowski 2015, s. 201.
  16. Dudek i Kurowski 2015, s. 167–168.
  17. Dudek i Kurowski 2015, s. 90–91.
  18. Dudek i Kurowski 2015, s. 74.
  19. Dudek i Kurowski 2015, s. 69.
  20. Dudek i Kurowski 2015, s. 36, 40, 54.
  21. Dudek i Kurowski 2015, s. 11.
  22. Dudek i Kurowski 2015, s. 148.
  23. Dudek i Kurowski 2015, s. 16.
  24. Dudek i Kurowski 2015, s. 14.

Oceń: Jerzy Dudek

Średnia ocena:4.52 Liczba ocen:9