Alojzy Fros, który przyszedł na świat 5 grudnia 1916 roku w Rybniku, był postacią o wyjątkowej historii. Jego życie zakończyło się 8 sierpnia 2018 roku, pozostawiając po sobie niezwykłe ślady w pamięci licznych pokoleń.
Był on nie tylko uczestnikiem kampanii wrześniowej, ale także żołnierzem Armii Krajowej, co czyniło go częścią jednego z najważniejszych ruchów oporu podczas II wojny światowej. Doświadczenia, które zyskał w tym okresie, miały istotny wpływ na jego dalsze życie.
Niestety, Alojzy Fros doświadczył także trwogi, jaką niosły ze sobą obozy koncentracyjne, w których był więziony. To przeżycie, podjęte w kontekście jego zaangażowania w walkę o wolność, odzwierciedla niezwykłą siłę i determinację.
Życiorys
W 1937 roku Alojzy Fros uzyskał maturę w Państwowym Gimnazjum w Rybniku. Następnie odbył aktywną służbę wojskową w 21 Dywizji Piechoty Górskiej, a po zakończeniu Dywizyjnego Kursu Podchorążych Rezerwy, który odbył się w Cieszynie, trafił do 3 Pułku Strzelców Podhalańskich, stacjonującego w Bielsku. W tej jednostce objął dowództwo nad plutonem w 4 kompanii II batalionu.
Podczas kampanii wrześniowej Fros brał udział w obronie Bielska, a po tym w bitwie pod Tomaszowem Lubelskim. Po tych wydarzeniach wrócił na Śląsk, gdzie niestety wpadł w ręce Niemców, co skutkowało jego aresztowaniem i krótko trwającym uwięzieniem w Stalagu VIII C w Żaganiu. Po zwolnieniu, w grudniu 1939 roku, dołączył do Związku Walki Zbrojnej Obwód Rybnik, pełniąc rolę oficera broni obwodu, a w późniejszym czasie także dowódcy plutonu. W tym samym okresie pracował w firmie „Georg Maciejewski – Tief und Oberbau” z siedzibą w Karwinie, zajmującej się budową m.in. torów kolejowych.
Fros był zaangażowany w akcje sabotażowe oraz propagandowe. W kwietniu 1943 roku został aresztowany w Karwinie w wyniku zdrady. Po pobycie w aresztach w Cieszynie i Mysłowicach trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gdzie otrzymał numer obozowy 136223. W październiku 1944 roku, w trakcie ewakuacji do Rzeszy, znalazł się w obozach Sachsenhausen oraz Buchenwald. Z obozu Buchenwald uciekł podczas marszu śmierci, co pozwoliło mu dotrzeć do strefy zajętej przez zachodnich aliantów.
W lipcu 1946 roku Alojzy Fros zawarł związek małżeński, a do Polski wrócił w październiku tego samego roku. W swojej karierze zawodowej pracował w hurtowni PSS „Społem” w Rybniku, w Przedsiębiorstwie Zaopatrzenia Górniczego oraz w KWK Jankowice, gdzie pełnił funkcje księgowego oraz rewidenta. Fros aktywnie uczestniczył w życiu kombatanckim, należąc do Związku Kombatantów RP oraz Byłych Więźniów Politycznych.
W 2015 roku opublikował swoje wspomnienia pod tytułem „Moja historia”. Alojzy Fros miał zaszczyt być jednym z dwunastu byłych więźniów obozu Auschwitz, którzy w dniu 29 lipca 2016 roku spotkali się z papieżem Franciszkiem przy Ścianie Straceń. W lutym 2017 roku został awansowany do stopnia podpułkownika. Mieszkał w rybnickiej dzielnicy Maroko-Nowiny.
Za swoje zasługi Alojzy Fros odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Przypisy
- Przejmujące spotkanie papieża Franciszka z byłymi więźniami niemieckiego obozu Auschwitz. wpolityce.pl, 29.07.2016 r. [dostęp 13.08.2018 r.]
Oceń: Alojzy Fros