Cmentarz komunalny w Rybniku stanowi największą nekropolię w tym mieście. Położony jest przy ulicach Rudzkiej i Kotucza, w dzielnicy Północ. W obrębie cmentarza znajdują się historyczne sekcje, w których można znaleźć dawne cmentarze parafialne katolickie, ewangelickie oraz lokalizacje po nieistniejącej już części żydowskiej.
Wśród wyróżniających się elementów tego miejsca znajdują się groby powstańców śląskich, w tym jeden z najznakomitszych, gdzie spoczywa Alfons Zgrzebniok. Ponadto, cmentarz ten kryje w sobie mogiły obrońców we wrześniu 1939 roku oraz mur pamięci, który upamiętnia osoby związane z Rybnikiem, ale pochowane w innych nekropoliach.
Na tym cmentarzu spoczywają również tak wybitne postacie jak Rozalia Biegesz, Władysław Weber, Innocenty Libura czy Maksymilian Basista, a także Paweł Ziętek.
Warto zaznaczyć, że przez powódź tysiąclecia w 1997 roku część grobów uległa zniszczeniu. W celu upamiętnienia tych wydarzeń, wzniesiono mogiłę zbiorową jako hołd dla zmarłych, którzy zostali dotknięci tym tragicznym zdarzeniem.
Przypisy
- a b c Poznaj tajemnice cmentarzy w Rybniku: „Te szczątki dalej znajdują się na terenie szpitala…” [online], Radio 90.pl [dostęp 18.03.2019 r.]
- BarbaraB. Kubica, Rybnik: 15 lat temu na cmentarzu osunęła się ziemia. Dziś nie ma grobów, zostały tylko tablice [online], Dziennikzachodni.pl [dostęp 18.03.2019 r.]
- Pogrzeb śp. Alfonsa Zgrzebnioka. „Gazeta Lwowska”, 07.02.1937 r., s. 3, nr 29.
Oceń: Cmentarz komunalny w Rybniku