Kalwaria Golejowska


Kalwaria Golejowska to miejsce o niezwykłym znaczeniu tranzytowym i turystycznym, gdzie kolejne stacje drogi krzyżowej zostały zorganizowane przy ulicy Wieżowej w Rybniku-Golejowie. Ta malownicza trasa przebiega od skrzyżowania z ulicą Książenicką, prowadząc przez strome zbocza góry Grzybówka, wznosząc się aż na jej szczyt, który osiąga wysokość 291 m n.p.m.

Kalwaria Golejowska jest jedną z wielu krajoznawczych osobliwości, które przyciągają turystów oraz lokalnych mieszkańców, oferując nie tylko duchowe przeżycia, ale także możliwość podziwiania pięknych widoków i uroków okolicy.

Historia

Historia Kalwaryjskich stacji drogi krzyżowej sięga wiosny 1931 roku, kiedy to mieszkańcy dzielnicy zainicjowali budowę pierwszych stacji wzdłuż ulicy Wieżowej, prowadzącej na szczyt Grzybówki. Niezbyt odległe lata po ukończeniu budowy kościoła w Golejowie oraz objęciu funkcji proboszcza przez księdza Kaspera Reginka były momentem, w którym ta idea zaczęła nabierać kształtów.

Na czoło inicjatywy wysunęli się znaczące lokalne osobistości, w tym Jan Rogowicz, przedsiębiorca prowadzący piekarnię i sklep, a także zamożni gospodarze, Antoni Prus oraz Franciszek Pyszny. Początkowe stacje drogi krzyżowej przybierały formę prostych krzyży oraz obrazów umieszczonych na słupach.

Z czasem, w duecie z rosnącym zaangażowaniem społeczności, postanowiono wykonać bardziej trwałe formy. Rozpoczęto odlewanie kapliczek, które umieszczane były na przygotowanych słupach. Na szczycie Grzybówki zrealizowano także budowę Kaplicy Grobu Pańskiego, którą zainicjował murarz, Mikołaj Nieszporek.

Okres II wojny światowej niestety przyniósł poważne zniszczenia stacji, a ich uszkodzenia różniły się stopniem. W 1948 roku, z uwagi na szkody, jakie poniosła Kaplica Grobu Pańskiego, decyzją władz została ona rozebrana.

Kalwaria dzisiaj

W czerwcu 1998 roku rozpoczęto znaczące prace remontowe kapliczek, które miały miejsce dzięki inicjatywie proboszcza, ks. Ambrożego Kucza. W toku tych działań uzupełniono brakujące kapliczki oraz dokonano odnowienia już istniejących. Co istotne, mieszkańcy dzielnicy aktywnie uczestniczyli w tym projekcie, co podkreśla wspólnotowy charakter przedsięwzięcia.

Jednym z ciekawszych elementów remontu była stacja XII, wykonana całkowicie z drewna, która charakteryzuje się imponującym krzyżem o wysokości 6,2 m, stworzonym z świerkowego drewna. Płaskorzeźby stacji powstały w znanej pracowni artystycznej „Maria” w Nowej Soli, co nadało im niepowtarzalny walor artystyczny. Ofiarnie poświęcenia kalwarii dokonał ks. bp Stefan Cichy dnia 15 września 1998 roku, co stanowiło ważny moment dla lokalnej społeczności.

Pierwsza stacja drogi krzyżowej zlokalizowana jest w narożniku ulic Wieżowej i Książenickiej. Na szczycie Grzybówki ustawiono natomiast posąg Chrystusa Zmartwychwstałego, który stanowi majestatyczne zakończenie drogi krzyżowej. Ważnym wydarzeniem są odbywające się w każdy trzeci piątek miesiąca przez cały rok nabożeństwa Drogi Krzyżowej na Grzybówkę, prowadzone przez kapłanów z parafii p.w. Chrystusa Króla.

Przypisy

  1. Magdalena Palowska-Trzebuniak: Golejowska Kalwaria. golejow.info, 27.03.2013 r. [dostęp 01.03.2015 r.]
  2. Aleksander Żukowski, Anna Gudzik: Szlakami Zielonego Śląska 1. Wyd. III. Czerwionka-Leszczyny: Agencja Reklamowo-Wydawnicza VECTRA, 2010 r.
  3. Słownik biograficzny duchowieństwa (archi)diecezji katowickiej 1922-2008. Katowice: Księgarnia św. Jacka, 2009 r.
  4. Longin Musiolik: Spacerkiem po Rybniku i okolicy. Rybnik: Agencja Reklamowo-Handlowa "ARTUS", 2000 r.

Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty religijne":

Cmentarz komunalny w Rybniku | Stara Synagoga w Rybniku

Oceń: Kalwaria Golejowska

Średnia ocena:4.76 Liczba ocen:18