Elektrownia Rybnik, oficjalnie znana jako PGE Energia Ciepła S.A. Oddział w Rybniku, jest wyjątkowym obiektem w regionie Górnego Śląska. To największa elektrownia kondensacyjna oraz blokowa w tym obszarze, co czyni ją jedną z kluczowych energetycznych instalacji w Polsce.
Elektrownia ta, włączona do grupy spółek PGE Górnictwo i Energetyka, od stycznia 2020 roku zasila sieć energetyczną m.in. dzięki wykorzystaniu węgla kamiennego. Zainstalowana moc elektrowni wynosi 1350 MW, co pozwala na produkcję znaczących ilości energii elektrycznej.
Historia
W drugiej połowie lat 60. XX wieku, podjęto ważną decyzję, która doprowadziła do budowy elektrowni na obrzeżach Rybników. Pierwsze bloki energetyczne rozpoczęły działalność w latach 1972–1974, a kolejne zostały uruchomione w 1978 roku.
25 marca 2014 roku, około godziny 13:00, miała miejsce poważna sytuacja związana z elektrycznością. Wybuchł pożar jednego z transformatorów, który należał do bloku energetycznego numer VIII. W akcji gaśniczej uczestniczyło dziewięć zastępów straży pożarnej z Rybnika i pobliskich miejscowości. Podczas tego dramatycznego wydarzenia, doszło do wycieku lub wylania około 60 ton oleju transformatorowego, który nie tylko się zapalił, ale także wyciekł do kanałów kablowych. Akcja gaśnicza zakończyła się około godziny 14:15, a na szczęście w czasie pożaru nikt nie ucierpiał.
Dane techniczne
Elektrownia Rybnik to potężny zakład energetyczny, którego maksymalna moc wynosi 900 MW. Roczna produkcja energii elektrycznej jednak pozostaje w tej chwili nieznana. W obrębie elektrowni znajdują się cztery bloki energetyczne, każdy o mocy 225 MW, które składają się z różnych komponentów:.
- kocioł parowy OP-650k produkcji Rafako w Raciborzu,
- turbina parowa 13K215 produkcji Zamechu w Elblągu,
- generator GTHw-225 MW produkcji Dolmel we Wrocławiu.
Zbiornik wodny w pobliżu elektrowni zajmuje powierzchnię 550 hektarów. Został on sztucznie utworzony w 1972 roku i znany jest jako Jeziorem Rybnickim. Ponadto, elektrownia dysponuje dwiema chłodniami kominowymi, które mają wysokość 120 metrów, a także kominami o wysokości 260 i 300 metrów. Warto zauważyć, że jeden komin przypada na cztery bloki energetyczne, a dodatkowo znajdują się dwa kominy o wysokości 120 metrów, które zostały wybudowane w celu obsługi instalacji mokrego odsiarczania spalin.
Elektrownia Rybnik jest wyposażona w jeden z pięciu najwyższych kominów w Polsce, osiągający wysokość 300 m. Zakład ten pracuje na bazie węgla kamiennego, którego roczne zużycie ocenia się na około 4–4,5 miliona ton.
Rozwój
Do roku 2018 elektrownia planowała wprowadzenie nowego bloku energetycznego, którego moc szacowano na 910 MW. Nowy blok był zaprojektowany tak, aby produkować do 8% energii ze współspalania węgla z biomasą. Zmiany w prawodawstwie wpłynęły jednak na wstrzymanie tego projektu na czas nieokreślony. Równocześnie EDF ogłosił inwestycję w wysokości 300 milionów euro na modernizację istniejących bloków elektrowni. Dnia 16 sierpnia 2021 roku zakończono eksploatację bloków energetycznych nr 1 i 2, które korzystały z węgla kamiennego. Te jednostki należały do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, będącej częścią Grupy PGE. Ich wyłączenie było spowodowane wprowadzeniem w życie tzw. konkluzji BAT. W przyszłości moc wyłączonych bloków ma być uzupełniona przez energię pochodzącą z nowego, niskoemisyjnego źródła gazowego.
Obecnie w elektrowni funkcjonują cztery bloki energetyczne, które łącznie mają moc zainstalowaną równą 900 MW. Właściciel elektrowni, spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, ogłosił plany zakończenia produkcji energii elektrycznej z bloków węglowych w Rybniku do dnia 31 grudnia 2025 roku.
Wpływ na środowisko
W kontekście wpływu elektrowni na ekosystem, istotnym elementem jest modernizacja, która przyniosła powstanie Zakładu Odzysku Węgla. Ten nowoczesny obiekt, usytuowany w Czerwionce-Leszczynach, efektywnie przetwarza odpady pogórnicze, które stanowią znacznie tańsze źródło energii dla elektrowni.
Elektrownia Rybnik wprowadziła kilka złożonych instalacji, które mają na celu redukcję emisji dwutlenku siarki z procesu spalania. W tym zakresie wyróżnia się:
- Instalacja sucha, która polega na dodawaniu zmielonego kamienia wapiennego do kotłów.
- Instalacja sucha z nawilżaniem, gdzie zraszane są nieodpylone gazy w reaktorach zlokalizowanych pomiędzy kotłami a elektrofiltrami.
- Instalacja mokrego odsiarczania spalin, która przemywa gazy wodną zawiesiną wapna w absorpcyjnej wieży, co prowadzi do wytworzenia siarczanu wapnia.
W raporcie opublikowanym przez WWF w dniu 10 maja 2007 roku, elektrownia ta została wskazana jako jedna z czterech, które emitują największe ilości gazów cieplarnianych w Polsce. Również w kontekście ekologii, kwestie te podnoszą istotne wyzwania, które są przedmiotem dyskusji w kraju.
Nagrody i wyróżnienia
W ciągu ostatnich lat Elektrownia Rybnik została doceniona poprzez szereg nagród i wyróżnień, które są świadectwem jej zaangażowania w rozwój i ochronę środowiska. W 2006 roku firma otrzymała prestiżowy Cezar Śląskiego Biznesu, który stanowi uznanie dla liderów biznesowych w regionie Śląska, demonstrując osiągnięcia oraz innowacyjność lokalnych przedsiębiorstw.
W roku 2005 Elektrownia zdobyła:
- wyróżnienie w konkursie Lider „Świata Energii” w kategorii „wytwórca roku” oraz „ochrona środowiska”,
- nagrodę Złoty Liść Sukcesu, przyznaną przez firmę Ekologus w kategorii „Największe inwestycje w zakresie ochrony środowiska”.
W poprzednim roku, 2004, firma została wyróżniona na różnych frontach:
- drugim miejscem na liście Najbardziej Efektywnych Przedsiębiorstw Infrastrukturalnych, sporządzonej przez Polską Akademię Nauk, Centrum Informacji Społeczno-Gospodarczej MGPiPS oraz inne instytucje,
- wyróżnieniem w konkursie Lider „Świata Energii” w kategorii „wytwórca roku” oraz „ochrona środowiska”,
- medalem przyznawanym przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji S.A. za propagowanie idei jakości oraz zaangażowanie w polski system oceny zgodności.
- nagrodą „Panteon Polskiej Ekologii”, objętą patronatem Ministerstwa Środowiska RP oraz Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji S.A., przyznaną w związku z wdrożeniem systemu zarządzania środowiskowego zgodnie z normą PN-EN ISO 14001.
- „Czarnym Diamentem”, nagrodą otrzymaną od Izby Przemysłowo-Handlowej Rybnickiego Okręgu Przemysłowego dla Zakładu Odzysku Węgla „Zower”.
W roku 2003 Elektrownia Rybnik również zdobyła wiele nagród, w tym:
- tytuł Lider „Świata Energii” w kategoriach „wytwórca roku” oraz „menedżer roku”,
- “Czarny Diament”, honorujący działalność na rzecz ochrony środowiska oraz uruchomienie Zakładu Odzysku Węgla „Zower”,
- statuetkę Fundacji im. Hugo Kołłątaja, przyznawaną za wspieranie utalentowanych studentów,
- nagrodą w Konkursie „Trofea Zrównoważonego Rozwoju” od EDF, za budowę Zakładu Odzysku Węgla „Zower”,
- drugie miejsce na liście 200 Najbardziej Efektywnych Przedsiębiorstw Infrastrukturalnych przez Polską Akademię Nauk,
- dyplom Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji „Repty” jako „Przyjaciel GCR Repty”, za długoterminową pomoc finansową,
- wyróżnienie w Konkursie BCC „Medal Europejski” za produkt jakim jest energia elektryczna.
Te osiągnięcia podkreślają zaangażowanie Elektrowni Rybnik w zrównoważony rozwój oraz ich wpływ na społeczność lokalną. Nagrody te stanowią dowód na determinację firmy w dążeniu do podnoszenia standardów jakości oraz ochrony środowiska w swojej działalności.
Przypisy
- Nowiny, Aktualności - Dwa bloki w Elektrowni Rybnik wyłączone z eksploatacji [online], nowiny.pl [dostęp 25.09.2024 r.]
- PGE SystemyP.S. S.A PGE SystemyP.S., Aktualności - Dwa bloki w Elektrowni Rybnik wyłączone z eksploatacji [online], pgegiek.pl [dostęp 29.11.2022 r.]
- Gigantyczny pożar w Elektrowni Rybnik [online], rmf24.pl [dostęp 23.11.2017 r.] .
- EDF zmodernizuje Elektrownię Rybnik! Koszt 300 mln euro
- Dirty Thirty. Ranking of the most polluting power stations in Europe, WWF European Policy Office, 01.05.2007 r. [dostęp 14.08.2020 r.]
- Elektrownia Rybnik. pgegiek.pl..
- Rybnik Power Station.
Pozostałe obiekty w kategorii "Budynki przemysłowe i magazynowe":
Zabytkowa Kopalnia „Ignacy” | Kopalnia Węgla Kamiennego Chwałowice | Kopalnia Węgla Kamiennego JankowiceOceń: Elektrownia Rybnik