Kościół Ewangelicko-Augsburski w Rybniku


Kościół ewangelicko-augsburski w Rybniku, znany jako parafia ewangelicko-augsburska w Rybniku, to miejsce o bogatej historii i znaczącej architekturze, położone przy ulicy Miejskiej w Rybniku, w sercu województwa śląskiego.

Historia tego kościoła sięga 1791 roku, kiedy to architekt Franciszek Ilgner zrealizował projekt budowy pierwszej świątyni. Została ona wzniesiona na miejscu dawnej sieciarni zamkowej, która służyła niegdyś do przechowywania i suszenia sieci rybackich. Niestety, pięć lat po ukończeniu budowy, kościół uległ zniszczeniu w wyniku pożaru. Jednakże odbudowa miała miejsce, a świątynia była miejscem kultu ewangelickiego aż do 1853 roku, kiedy kolejny, tragiczny pożar spalił ją do gruntu.

W tym samym roku rozpoczęto budowę nowego, murowanego kościoła, który przetrwał do dziś. Jego neoromańska wieża została dobudowana w 1875 roku i stanowi istotny element architektury budynku.

Wnętrze kościoła jest skromne, ale zachwyca oryginalnym wyposażeniem w stylu późnego baroku. Posiada jedną kondygnację empor oraz strop wykonany z drewna. Półkoliste okna oraz ołtarz ambonowy dopełniają całości. Co więcej, empory podpierają czworobokowe filary, które dodają wnętrzu majestatu. W ołtarzu znajduje się kopia znanego obrazu Bernarda Plockhorsta "Chrystus i syn marnotrawny", stworzona w drugiej połowie XIX wieku, co podkreśla artystyczne znaczenie tego miejsca.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r.
  2. Kościół ewangelicko - augsburski. Urząd Miejski w Rybniku. [dostęp 23.02.2013 r.]

Oceń: Kościół Ewangelicko-Augsburski w Rybniku

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:19