Jacek Grzegorz Niedziela-Meira, urodzony 18 stycznia 1961 roku w Rybniku, to wybitny polski muzyk oraz kompozytor jazzowy. Jego umiejętności artystyczne obejmują nie tylko interpretację muzyki, ale również nauczanie i dzielenie się wiedzą jako wykładowca.
Jacek Niedziela-Meira posiada tytuł profesora doktora habilitowanego, co potwierdza jego autorytet w dziedzinie muzyki. ZInstrumentami, które szczególnie przyciągają jego uwagę, są kontrabas oraz gitara basowa, na których wykonuje swoje kompozycje, łącząc różnorodne style jazzowe oraz wpływy improwizacyjne.
Życiorys
Jacek Niedziela-Meira rozpoczął swoją edukację muzyczną, ucząc się gry na kontrabasie w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Rybniku. Po zakończeniu tego etapu, kontynuował naukę na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie uzyskał wyróżnienie w roku 1986. W 1997 roku obronił pracę doktorską, a pięć lat później zdobył habilitację. W latach 2002–2005 pełnił funkcję dziekana tegoż wydziału. Oprócz wykładania historii jazzu i prowadzenia klasę kontrabasu w Katowicach, obecnie jest profesorem na Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a także wykłada w PWSZ w Nysie. W 2014 roku, podczas uroczystości, prezydent Bronisław Komorowski wręczył mu tytuł profesora zwyczajnego.
Jacek Niedziela-Meira ma na swoim koncie wiele nagród oraz wyróżnień w różnych konkursach. Wśród nich wymienić można I nagrodę w konkursie „Jazz Juniors” w Krakowie z 1983 roku, Grand Prix Międzynarodowej Federacji Jazzowej w Leverkusen w 1985 oraz Nagrodę Artystyczną Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego w latach 1986 i 1988. W 1985 roku zdobył Grand Prix festiwalu „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu, współpracując zespołowo z Walk Away, a rok później nagrodzono go Kluczem do Kariery podczas „Pomorskiej Jesieni Jazzowej” w Bydgoszczy. W ciągu swojej kariery wielokrotnie uznawano go za najlepszego polskiego kontrabasistę jazzowego w przeglądach organizowanych przez pismo Jazz Forum, z lat 1998, 2002, 2003, 2004, 2006, 2007 oraz 2011.
Na scenie muzycznej zadebiutował w 1982 roku, a w ciągu kolejnych lat współpracował z wieloma uznanymi artystami, zarówno z Polski, jak i ze świata. Wśród jego wyjątkowych współpracowników znaleźli się m.in. Zbigniew Namysłowski, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Leszek Możdżer, Hanna Banaszak, Anna Maria Jopek, Ewa Bem, Urszula Dudziak, Grażyna Auguścik, Lora Szafran, Michał Kulenty, Janusz Szrom, Adam Makowicz, Tomasz Szukalski, Piotr Baron, Mieczysław Szcześniak oraz Piotr Wojtasik. Posiada także doświadczenie jako lider własnego zespołu oraz obecnie gra w Tria Piotra Barona (Piotr Baron, Jacek Niedziela-Meira, Frank Parker).
W swojej karierze wziął udział w nagraniu ponad 40 płyt, w tym siedmiu własnych. Jego album „Bassville” otrzymał nominację do „Fryderyka 2005” w kategorii Jazzowy Album Roku, a pięć razy zdobył nominacje w innych kategoriach, na przykład Jazzowy Kompozytor/Aranżer Roku w 2012 roku. Niedziela-Meira koncertował w różnych miejscach na świecie, w tym w całej Europie oraz w Meksyku, Izraelu i Stanach Zjednoczonych. W 2007 roku brał udział w Światowej Konwencji Kontrabasowej, która miała miejsce w Oklahoma City oraz występował w nowojorskich klubach Birdland i Village Gate.
Jacek Niedziela-Meira angażuje się także w edukację młodych muzyków, prowadząc letnie międzynarodowe warsztaty jazzowe w Puławach oraz zasiadając w jury polskich i zagranicznych konkursów muzycznych. Otrzymał wiele prestiżowych odznaczeń, w tym Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w 2005 roku, Srebrny Krzyż Zasługi oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej. Dodatkowo trzykrotnie został uhonorowany medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz Specjalną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2011 roku. W 2017 roku otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2010 roku został nominowany do Nagrody „Jazzowy Oscar” łódzkiego stowarzyszenia Melomani w kategorii Dziennikarz/Publicysta Roku w związku z publikacją jego książki „Historia Jazzu – 100 wykładów”.
Dyskografia
Płyty autorskie
- 1994 – Wooden Soul (Polonia Records),
- 1996 – Jazzowe Poetycje (Koch International),
- 1998 – Sceny z Macondo (CD Sound),
- 2002 – Historia roku minionego (WA Production),
- 2005 – Bassville (BCD Records),
- 2011 – Zjesienniony (Confiteor),
- 2014 – Bassville 2 (Celestis).
Płyty innych wykonawców
- Jan „Ptaszyn” Wróblewski – Real Jazz (BCD Records),
- Jan „Ptaszyn” Wróblewski – Supercalifragilistic (BCD Records),
- Piotr Baron – Tango (Polonia Records),
- Piotr Baron – Blue Rain (Power Bros),
- Ewa Bem – Ella Memorial (Koch Records),
- Piotr Wojtasik – Lonely Town (Power Bros),
- Wojciech Niedziela – To Kiss the Ivories (BCD Records),
- Lora Szafran/Bernard Maseli – Chopin (Polskie Nagrania),
- Jarosław Śmietana/Brad Terry – Play Ellington (LMP),
- Art Farmer/Jarosław Śmietana (LPM),
- Wojciech Majewski – Opowieść (EMI),
- Michał Kulenty – Polska (Polonia Records),
- Krzysztof Herdzin – Chopin (Polonia Records),
- Robert Majewski – Coś dla ludzi (Polonia Records),
- Krzysztof Popek – Letters and leaves (Power Bros),
- Guilerme Combra – Ipanema Rainbow (Power Bros),
- Brandon Furman – Bards Tales (Polonia Records),
- Walk Away – Penelopa (Polskie Nagrania),
- Lora Szafran & New Presentation – You’ve changed (Power Bros),
- Zbigniew Namysłowski/Deborah Brown (Polskie Nagrania).
Publikacje
Oto zestawienie znaczących prac autorstwa Jacka Niedzieli-Meiry, które ilustrują jego wszechstronność jako twórcy i badacza. Publikacje obejmują różnorodne tematy, od poezji po podręczniki akademickie.
- 2005 – W niepogodę, Biblioteka Śląska, Katowice, ISBN 83-87849-96-0 (tomik wierszy),
- 2009 – Historia Jazzu. 100 wykładów, Grupa INFOMAX Katowice, ISBN 978-83-89476-81-4 (podręcznik),
- 2010 – Zjesienniony (tomik wierszy),
- 2013 – Kontrabas Jazzowy, Akademia Muzyczna we Wrocławiu, ISBN 978-83-86534-72-2 (podręcznik),
- 2014 – Modrzewie siwieją na rudo, Infomax, Katowice, ISBN 978-83-89476-87-6 (powieść).
Każda z tych publikacji przyczynia się do wzbogacenia polskiej literatury oraz wiedzy na temat jazzu i sztuki muzycznej.
Przypisy
- Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis. www.gov.pl. [dostęp 05.07.2020 r.]
- Lista laureatów medalu Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. www.gov.pl. [dostęp 21.01.2017 r.]
- „Kontrabas Jazzowy” - wyd. Akademia Muzyczna, Wrocław 2013.
- Tomik wierszy „Zjesienniony” - 2010.
- „Historia Jazzu-100 wykładów”.
- Tomik wierszy „W niepogodę” - wyd. Biblioteka Śląska 2005.
- Prezydent wręczył nominacje 36 profesorom.
- PWSZ w Nysie - Instytut Jazzu.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Sławomir Chrzanowski (dyrygent) | Maria Śliwa | Robert Rybicki | Kuba Więcek | Laura Pawela | Napoleon Siess | Kacper HTA | Edward Spyrka | Adrian Wieczorek | Fabian Filiks | Grubson | Joanna Konarzewska | Aleksander Gołębiowski (artysta kabaretowy) | Tadeusz Federowski | Thomas Godoj | Tomasz Osiecki | Paweł Kapuła | Piotr Paleczny | Czesław Podleśny | Robert KorólczykOceń: Jacek Niedziela-Meira