Państwowa Szkoła Muzyczna im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku to instytucja edukacyjna oferująca szeroką gamę programów muzycznych na poziomie I i II stopnia. Szkoła ta działa w trybie popołudniowym, co umożliwia uczniom łączenie nauki z innymi obowiązkami.
Historia tej placówki sięga 1933 roku, kiedy to została założona przez dwóch znamienitych muzyków – Karola i Antoniego Szafranków. Jest to jedna z najstarszych szkół artystycznych w regionie Śląska, co świadczy o jej bogatej tradycji i znaczeniu w lokalnej kulturze.
Warto zaznaczyć, że szkoła znajduje się pod nadzorem Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, co zapewnia jej odpowiednią jakość i dostosowanie programów edukacyjnych do krajowych standardów.
Historia
Historia tej renomowanej instytucji edukacyjnej sięga 1 września 1933 roku. To w tym dniu Karol i Antoni Szafrankowie, wykształceni w wiodących szkołach muzycznych, w tym w Poznaniu i Berlinie, postanowili założyć szkołę muzyczną. W tamtych czasach udało im się zgromadzić znakomite grono nauczycieli oraz unikalną aparaturę nagrywającą.
Wśród pierwszych pedagogów, którzy współtworzyli nową instytucję, znaleźli się wybitni muzycy z imponującymi kwalifikacjami. Do takich nauczycieli należeli: Józefa Bula, muzykolog, posiadający dyplom Uniwersytetu Jagiellońskiego, Józef Salacz, absolwent praskiego Konserwatorium oraz skrzypek w WOSPR, Konstanty Borzyk, specjalizujący się w grze na wiolonczeli i również związany z WOSPR, oraz Czesław Przystaś, teoretyk muzyki, wykładowca PWSM w Katowicach.
Niestety, rozwój szkoły został zahamowany przez II wojnę światową, w trakcie której Niemcy skonfiskowali jej majątek, a założycielom zakazano działalności pedagogicznej. Mimo tych przeciwności, w 1945 roku szkoła została ponownie otwarta, a bracia Szafrankowie wrócili na dawne posady w 1946 roku. Już w 1948 roku uczniowie szkoły mieli zaszczyt wystąpić na koncercie w Filharmonii Śląskiej.
W 1952 roku szkoła przeszła proces upaństwowienia i otrzymała budynek przy ul. Piecka (obecnie Piłsudskiego) 33, który zajmowała aż do 2003 roku. W dniu 13 października 2003 roku, placówka przeniosła się do budynku byłego szpitala. Remont oraz adaptacja budynku przy ul. Powstańców Śląskich 27 dla potrzeb szkoły trwały od lutego 2001 do września 2003 roku, a ich koszt wyniósł dwanaście milionów złotych.
Obecnie szkoła dysponuje przestronnym obiektem o powierzchni 4525 metrów kwadratowych i oferuje ponad pięćdziesiąt sal dydaktycznych, salę koncertową oraz salę kameralną. Warto podkreślić, że obiekt został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, oferując specjalną platformę oraz dwie windy.
Znani absolwenci
W historii Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku wykształciło się wiele znakomitych postaci. Oto niektórzy z najbardziej rozpoznawalnych absolwentów, którzy przyczynili się do rozwoju polskiej kultury muzycznej:
- Henryk Mikołaj Górecki, znany kompozytor, dr h.c. mult., prof. Akademii Muzycznej w Katowicach (Rektor w latach 1975–1979),
- Jan Wincenty Hawel, wybitny dyrygent oraz kompozytor, prof. Akademii Muzycznej w Katowicach (Rektor w latach 1981–1987, 1990-1996),
- Piotr Paleczny, znany pianista, prof. Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie,
- Jan Szyrocki, dyrygent chóralny, prof. Akademii Muzycznej w Poznaniu,
- Czesław Freund, dyrygent chóralny, prof. Akademii Muzycznej w Katowicach,
- Bogdan Gola, dyrygent, prof. Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie,
- Wiesław Szlachta, pianista i pedagog, prof. Chapelle Musicale Reine Elisabeth w Brukseli,
- Jacek Glenc, kompozytor, prof. Akademii Muzycznej w Katowicach (Prorektor od 2016),
- Maria Warchoł-Sobiesiak, pianistka, prof. Uniwersytetu Śląskiego,
- Jacek Niedziela, kontrabasista jazzowy, prof. Akademii Muzycznej we Wrocławiu,
- Wojciech Niedziela, pianista jazzowy, prof. Akademii Muzycznej w Katowicach,
- Adam Makowicz, pianista jazzowy,
- Lothar Dziwoki, muzyk jazzowy,
- Grzegorz Mielimąka, dyrygent,
- Jacek Zganiacz, pianista,
- Paweł Kapuła, dyrygent,
- Jacek Pala, raper.
Warto również wspomnieć o Lidii Grychtołównej, pianistce oraz profesorze Uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji, która związana była z tą szkołą. Jej osiągnięcia są przykładem dla przyszłych pokoleń muzyków.
Przypisy
- Wyszukiwarka podmiotów – Spis podmiotów. gov.pl, 14.04.2020 r. [dostęp 10.11.2021 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Szkoły":
Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Rybniku | Zespół Szkół Technicznych im. Stanisława Staszica w Rybniku | I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku | II Liceum Ogólnokształcące im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w RybnikuOceń: Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku