Marek Bik, urodzony 21 stycznia 1962 roku w Rybniku, to postać, która zapisała się na kartach historii Polski jako jedna z kluczowych osób związanych z opozycją antykomunistyczną w okresie PRL. Jego działalność w Konfederacji Polski Niepodległej (KPN) wzbudzała duże zainteresowanie oraz przyciągała ludzi pragnących zmian i walki o wolność.
W latach 1982–1983 Marek Bik był także w więzieniu politycznym, co miało duży wpływ na jego późniejsze życie oraz na działalność opozycyjną w Polsce. Jego historia jest częścią szerszego kontekstu walki o niepodległość i swobody obywatelskie w powojennej Polsce.
Życiorys
Po ukończeniu edukacji w 1982 roku w XIV Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Krakowie, Marek Bik rozpoczął swoją karierę zawodową. W latach 1983–1984 związał się z Zakładem Doświadczalnym Akademii Rolniczej w Krakowie, gdzie zdobywał doświadczenie praktyczne. Następnie, od 1985 do 1990 roku, pracował w Zakładzie Instalacji Sanitarnych w Krakowie, kontynuując rozwój zawodowy w tej branży.
Po tym okresie, w latach 1990–1993, Marek był współwłaścicielem księgarni w Krakowie, co świadczy o jego zainteresowaniach literackich i związku z kulturą. Kolejnym krokiem na jego drodze zawodowej były lata spędzone jako właściciel Klubu Jemioła, który prowadził do roku 1996, także w Krakowie. Jego życiorys nabrał nowego wymiaru, gdy w latach 2003–2008 zamieszkał w Wielkiej Brytanii, gdzie miał możliwość poszerzenia swoich horyzontów oraz doświadczeń zawodowych.
Działalność opozycyjna i represje
W 1979 roku Marek Bik włączył się w działalność opozycyjną, stając się uczestnikiem demonstracji w Krakowie, która upamiętniała niezapomniane święto 11 listopada. Wydarzenia z 27 kwietnia 1980 roku, które miały miejsce przy studzience nazwanej później imieniem Badylaka na Rynku Głównym w Krakowie, były symboliczne. W tym miejscu zorganizowano demonstrację z okazji 40. rocznicy zbrodni katyńskiej, co doprowadziło do zatrzymania i przesłuchania Marka przez Służbę Bezpieczeństwa.
W obrębie roku 1981 Marek związał się z Sekcją Informacji Zarządu Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność”, gdzie aktywnie rozklejał plakaty i ulotki po Krakowie. Jego działalność nie uszła uwadze SB, która dwukrotnie go zatrzymała.
Jesienią 1981 roku Marek dołączył do Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania, a w listopadzie tego samego roku wstąpił do Konfederacji Polski Niepodległej (KPN). Po wprowadzeniu stanu wojennego brał udział w strajkach okupacyjnych, które miały miejsce w zajezdni tramwajowej MPK Podgórze w Łagiewnikach, a także w zajezdni autobusowej MPK Czyżyny w dniach 13–15 grudnia 1981 roku.
Od 17 grudnia 1981 do czerwca 1982 roku Marek zasiadał w Kierownictwie Akcji Bieżącej KPN, organizując liczne demonstracje, w tym te które miały miejsce 13 marca oraz 13 kwietnia 1982 roku na Rynku Głównym w Krakowie. Jego aktywność obejmowała także plakatowanie oraz dystrybucję ulotek, co nadal było związane z działalnością opozycyjną.
W dniu 24 czerwca 1982 r. Marek został aresztowany przez SB, a 9 listopada tego samego roku, w trybie doraźnym, Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego skazał go na 3 lata pozbawienia wolności, oskarżając o zamiar obalenia ustroju Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Oskarżenia dotyczyły działalności w ramach nielegalnej organizacji, jaką była KPN. Porozumiewali się z innymi osobami, gromadzili materiały oraz rozpowszechniali ulotki, które miały wywołać niepokój publiczny.
Marek odbywał swoje karę w zakładach karnych we Wrocławiu oraz Strzelinie, a po amnestii 3 sierpnia 1983 roku, uzyskał wolność. 10 lat później, został uniewinniony od zarzutów przez Izbę Wojskową Sądu Najwyższego.
Po wyjściu na wolność Marek aktywnie kontynuował swoje działania, organizując Marsz Szlakiem Kadrówki w 1984 roku oraz zakładając Inicjatywę Obywatelską w Obronie Praw Człowieka Przeciw Przemocy. Po wznowieniu sprawy wojskowej został powołany do odbycia służby, jednak nie zdołał jej zakończyć z powodu swojego sprzeciwu.
Był także współzałożycielem oraz uczestnikiem Ruchu Wolność i Pokój (WiP), gdzie brał aktywny udział w protestach i demonstracjach w całym kraju. Brał udział w głodówkach protestacyjnych, zarówno w Bieżanowie po morderstwie ks. Jerzego Popiełuszki, jak i w Bydgoszczy w 1987 roku. Uczestniczył w strajkach w Hucie im. Lenina oraz wspierał strajk w Hucie Stalowa Wola.
Marek wielokrotnie był zatrzymywany i przesłuchiwany przez SB. W latach 1984–1988 był osądzany przez Kolegia do spraw wykroczeń w miejscowościach takich jak Gdańsk-Wrzeszcz, Jędrzejów, Kraków, Stalowa Wola oraz Warszawa. W okresie 1990–2003 Marek aktywnie uczestniczył w manifestacjach anarchistycznych, ekologicznych, jak również proczeczeńskich, a w 1991 roku był współorganizował protestową akcję pod nazwą „Tama Tamie” w Czorsztynie.
Obecnie, od 2015 roku, Marek Bik pełni rolę magazyniera zbiorów muzealnych w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.
Ordery
W dniu 18 marca 2010 roku, na mocy postanowienia, Lech Kaczyński, ówczesny Prezydent, przyznał Marekowi Bikowi Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. To wyróżnienie odbyło się „za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej”.
W 2016 roku Marek Bik został uhonorowany Krzyżem Wolności i Solidarności, co podkreśla znaczący wkład jego działalności w budowanie demokratycznych wartości w Polsce.
Natomiast w 2023 roku, za dalszą działalność na rzecz społeczności, otrzymał Medal „Pro Bono Poloniae”, co jest wyrazem uznania dla jego niezłomnej pracy na rzecz dobra wspólnego.
Przypisy
- W Krakowie wręczono odznaczenia osobom zasłużonym dla niepodległości kraju [online], dzieje.pl [dostęp 20.10.2023 r.] (pol.).
- Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności – Kraków, 08.11.2016 r. – Aktualności – Instytut Pamięci Narodowej.
- Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa-Nila [online], www.muzeum-ak.pl [dostęp 15.01.2017 r].
- Elektroniczny inwentarz archiwalny akt spraw karnych z okresu stanu wojennego: Bik Marek, ur.: 21.01.1962 r., imię ojca: Franciszek; (amnestia). 13grudnia81.pl. [dostęp 12.12.2012 r.] [zarchiwizowane z tego adresu 30.11.2018 r.].
- M.P. z 2010 r. nr 40, poz. 560.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Wojciech Piecha | Jerzy Szymura | Bogusław Przeczek | Leszek Piotrowski | Grzegorz Janik | Tadeusz Gruszka | Adam Zdziebło | Bolesław Piecha | Józef Pinior | Paweł Musioł (poseł) | Marek Scelina | Eugeniusz Wróbel | Wiesław Szweda | Wojciech Student | Andrzej Wyglenda | Otto Landsberg | Mariusz Gojny | Andrzej Gościniak | Ryszard Andrzej Ostrowski | Józef MakoszOceń: Marek Bik