Bogusław Przeczek


Bogusław Przeczek to postać o znaczącej roli w polskim przemyśle górniczym oraz w polityce. Urodził się 15 października 1934 roku w Rybniku, gdzie spędził większość swojego życia, zmarł tamże 16 grudnia 2020 roku.

Przeczek był nie tylko inżynierem górnikiem, ale także pełnił funkcję posła w Sejmie PRL III kadencji, gdzie jego doświadczenie w branży górniczej miało wpływ na podejmowane decyzje i kierunki rozwoju legislacyjnego w tym obszarze.

Życiorys

Bogusław Przeczek był synem Józefa i Wilhelminy, a jego ojciec piastował ważną funkcję jako dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego. Jego droga edukacyjna prowadziła przez Politechnikę Śląską, gdzie uzyskał wykształcenie wyższe, zdobywając tytuł inżyniera górnika oraz ekonomisty. Odznaczał się aktywnością w dziedzinie techniki, będąc autorem i współautorem wielu patentów oraz wzorów użytkowych.

W swojej karierze zawodowej pracował w Głównym Instytucie Górnictwa, a następnie w Kopalni Węgla Kamiennego Gliwice. Jego ambicje i umiejętności pozwoliły mu osiągnąć stanowisko sztygara oddziałowego w Kopalni Węgla Kamiennego „Knurów”. Przeczek był również aktywnym członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, co otworzyło mu drogę do polityki – w 1961 roku został posłem na Sejm PRL, reprezentując okręg Rybnik, gdzie zasiadał w Komisji Przemysłu Ciężkiego, Chemicznego i Górnictwa.

W latach 1969–1980 pełnił funkcję głównego inżyniera górniczego oraz naczelnym inżynierem w Kopalni Węgla Kamiennego Rymer, a w 1980 objął stanowisko dyrektora KWK Chwałowice. Po zakończeniu swojej kariery zawodowej na początku lat 90. przeszedł na emeryturę, jednak nadal angażował się w projekty górnicze w Niemczech.

Oprócz kariery zawodowej, jego życie publiczne obejmowało również działalność samorządową, pełnił funkcję radnego wojewódzkiego oraz radnego rybnickiej rady miejskiej. Przeczek był również prezesem Stowarzyszenia Współpracy Międzynarodowej „Rybnik–Europa” oraz aktywnym członkiem władzy Towarzystwa Miłośników Rybnika.

W życiu prywatnym był żonaty i miał dwoje dzieci. Po jego śmierci został pochowany na cmentarzu komunalnym w Rybniku.

Przypisy

  1. Wspomnienie o Bogusławie Przeczku. „Gazeta Rybnicka”. 01.02.2021 r., s. 17.
  2. Informacje w serwisie Grobonet.
  3. Bogusław Przeczek. rejestry-notarialne.pl.

Oceń: Bogusław Przeczek

Średnia ocena:4.9 Liczba ocen:17