Wojciech Kałuża


Wojciech Jan Kałuża, urodzony 11 czerwca 1980 roku w Rybniku, jest postacią o znaczącym wpływie w polskiej polityce oraz samorządzie. Jego dotychczasowa kariera obejmuje wiele kluczowych ról, w tym funkcję wiceprezydenta Żor w latach 2008-2014 i od 2018 do 2022 roku wicemarszałka województwa śląskiego. Aktualnie pełni obowiązki wiceprezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej, a jego kadencja w tej roli trwa do roku 2024.

W wyborach samorządowych w 2018 roku, Kałuża stał się liderem listy Koalicji Obywatelskiej, zdobywając mandat radnego sejmiku śląskiego. Już podczas pierwszej sesji nowego sejmiku, zaskoczył wielu, zawierając porozumienie z Prawem i Sprawiedliwością, co wywołało szereg kontrowersji. Jego decyzja, aby wesprzeć kandydatów PiS na kluczowe stanowiska w województwie, przyczyniła się do przejęcia władzy przez tę partię w regionie.

W wyniku tego politycznego ruchu, Kałuża został również wybrany na wicemarszałka, co jednak pociągnęło za sobą oskarżenia o korupcję polityczną oraz protesty ze strony przeciwników w regionie. Jego działania były szeroko komentowane w ogólnopolskich mediach, co przyciągnęło znaczną uwagę społeczeństwa.

Życiorys

Wojciech Kałuża wywodzi się z Żor. Jego tata pracował przy wodociągach, natomiast mama była pielęgniarką w szpitalu psychiatrycznym. W okresie przed studiami, założył informatyczną firmę, która niestety nie osiągnęła żadnych znaczących sukcesów.

Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydział Nauk Społecznych w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Warszawie. Przez pewien czas był przewodniczącym Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych oraz pełnił rolę zastępcy prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Żorach. Był także właścicielem i prezesem firmy zajmującej się produkcją maszyn do lodów.

W latach 2005–2008 sprawował funkcję dyrektora biura senatorskiego Marii Pańczyk-Pozdziej oraz asystenta europosła Jana Olbrychta. Po raz pierwszy został radnym miejskim Żor w 2006 roku, startując z listy Platformy Obywatelskiej. W ramach tej partii objął stanowiska przewodniczącego komisji kultury i sportu oraz rozwoju gospodarczego. Następnie, w sierpniu 2008 roku, powołano go na stanowisko zastępcy prezydenta miasta, Waldemara Sochy. W 2010 roku z powodzeniem ubiegał się o reelekcję do rady miasta. W 2014 roku, jako członek PO, zdecydował się wystartować na prezydenta Żor z ramienia lokalnego KWW Żorska Samorządność, co skutkowało jego odwołaniem z zajmowanej funkcji (z dniem 17 listopada).

Awansował do drugiej tury wyborów, w której musiał uznać wyższość swojego poprzednika, zdobywając 47,1% głosów (o 889 mniej od rywala). Mimo to ponownie uzyskał mandat radnego. W swojej działalności politycznej zyskał rozgłos dzięki intensywnej krytyce działań urzędującego prezydenta, która manifestowała się między innymi w postaci licznych interpelacji.

W 2015 roku związał się z ugrupowaniem Nowoczesna, wkrótce zostając członkiem jego władz w województwie. W tym samym roku kandydował z pierwszego miejsca listy tej partii do Sejmu w okręgu nr 30, gdzie zdobył 9413 głosów, lecz nie uzyskał mandatu posła. Skupił się na rozwijaniu swojej kariery w branży lodziarskiej. Pierwotnie nie planował powrotu do polityki, aczkolwiek zmienił swoje zdanie, powołując się na względy rodzinne.

W 2018 roku w pierwszej kolejności ogłosił chęć kandydowania na prezydenta Żor, mając wsparcie Koalicji Obywatelskiej, jednak ostatecznie się wycofał, udzielając poparcia Annie Gaszce. Ostatecznie objął pozycję lidera okręgowej listy KO do sejmiku śląskiego, uzyskując mandat (z wynikiem 25 109 głosów). Po krótkim czasie, KO, PSL oraz SLD zawarły porozumienie, które doprowadziło do powołania koalicji. W dniu 21 listopada, podczas pierwszej sesji sejmiku nowej kadencji, opuścił szeregi Nowoczesnej i stał się radnym niezrzeszonym, zawierając porozumienie z Prawem i Sprawiedliwością.

Popełniona decyzja umożliwiła PiS przejęcie władzy w regionie, co potwierdziła większość 23 głosów w 45-osobowym sejmiku, dając tej partii władzę w ponad połowie wszystkich sejmików. Kałuża wyjaśnił, że działania podejmowane przez niego miały na celu realizację programu dla Śląska oraz pracy na rzecz dobra regionu, wyrażając nadzieję, że wyborcy zrozumieją i docenią ten krok. Sam został wybrany na wicemarszałka województwa śląskiego, co wywołało falę oskarżeń o przekupstwo oraz korupcję polityczną.

W 24 listopada 2018 roku, w Żorach, miała miejsce największa manifestacja po 1989 roku, gdzie kilka set osób protestowało przeciwko działaniom Wojciecha Kałuży. Dnia 21 listopada 2022 roku, po stracie przez PiS władzy w sejmiku oraz wniosku marszałka Jakuba Chełstowskiego o odwołanie Kałuży, ten złożył rezygnację z zajmowanej pozycji wicemarszałka, pozostał jednak radnym niezrzeszonym. Kilkanaście dni później przystąpił do klubu radnych PiS. W grudniu 2022 roku objął funkcję wiceprezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej, a w styczniu 2024 roku został odwołany z jej zarządu.

Poglądy polityczne

Wojciech Kałuża, w swoim działaniu politycznym, podkreślał znaczenie tożsamości mieszkańców Śląska. Jego zaangażowanie przejawiało się m.in. w postulatach dotyczących uznania języka śląskiego jako języka mniejszości.

W trakcie kampanii przed wyborami samorządowymi w 2018 roku, dążył do realizacji stworzonych przez siebie idei, proponując powołanie do życia Instytutu Śląskiej Mowy i Kultury, a także formowania Rady Języka Śląskiego.

Odznaczenia i wyróżnienia

Wojciech Kałuża otrzymał złotą odznakę „Zasłużony dla Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach”.


Oceń: Wojciech Kałuża

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:8