Olek Krupa, znany również jako Aleksander Krupa, to postać o bogatej historii artystycznej. Urodził się 18 marca 1947 roku w Rybniku, co czyni go jednym z interesujących przedstawicieli współczesnej kinematografii, łączącym w sobie elementy polskiej i amerykańskiej kultury filmowej.
Jako aktor, Olek Krupa zdobył uznanie w wielu projektach filmowych i telewizyjnych, przyczyniając się do rozwoju sztuki aktorskiej w obu krajach.
Życiorys
W 1974 roku Olek Krupa zakończył edukację na wydziale aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, mieszczącej się w Warszawie. Po ukończeniu studiów, rozpoczął swoją karierę aktorską w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki, gdzie występował w latach 1974–1975. Następnie, od 1975 roku, był związany z krakowskim Teatrem STU, gdzie zyskał uznanie i popularność.
W 1981 roku podjął decyzję o stałym osiedleniu się w Stanach Zjednoczonych, gdzie kontynuuje swoją karierę aktorską, zdobywając nowe doświadczenia oraz projekty. Olek Krupa jest również osobą rodzinną, ma dwóch braci – Eugeniusza i Ryszarda, co świadczy o jego głębokich więzach rodzinnych.
Filmografia
Filmografia Olka Krupy pokazuje jego bogaty dorobek aktorski, w którym występuje w różnorodnych rolach. W 2017 roku po raz kolejny przyciągnął uwagę jako rosyjski minister obrony w filmie „Szybcy i wściekli 8”.
W tym samym roku zagrał również postać Radovana Berniviga w serialu „Iron Fist”. Rok wcześniej, w 2016, Olk Krupa wcielił się w Karla Zielińskiego w nagradzanym filmie „Ukryte działania” (Hidden Figures). Jego różnorodność ról w 2013 roku, takich jak Polokov w „Admission” oraz dr Burzeckaia w „Butterflies of Bill Baker”, pokazuje jego wszechstronność.
W 2012 roku zagrał pracownika Gazpromu w „Dyktatorze”, a w 2011 roku dał się poznać jako radziecki kapitan marynarki w „X-Men: Pierwsza klasa”. W 2010 roku przyjął rolę prezydenta Borysa Matwiejewa w filmie „Salt”, a rok wcześniej, w 2009, wystąpił jako Al Morgenstern w „Co nas kręci, co nas podnieca”.
W 2008 roku zagrał Krapotkina w „Tajne przez poufne” (Burn After Reading), a w 2007 roku wcielił się w doktora Luxandberga w „End of the Line”. Rok 2006 przyniósł rolę Jurija Niemowa w „508 Nelson”. W 2004 roku wystąpił jako Stana Moore w „Tajna sieć” (The Grid), a w 2003 roku zagrał Maszkowa w „Włoskiej robocie” (The Italian Job) oraz Headmastera Gulę w „Bringing Rain”.
Jego kino akcji obejmuje także „Za linią wroga” (Behind Enemy Lines) z 2001 roku, gdzie wcielił się w Lokara oraz „Brooklyn Babylon”, gdzie zagrał wujka Vlada. W 2000 roku zagrał Andrieja Gromyko w „Trzynastu dniach” (Thirteen Days) oraz Teda Walikakiego w „Oportunistach”. Liczne role w filmach z lat 90. pokazują jego rozwój zawodowy i różnorodność, w tym Valderona w „Nieodparty urok” (Simply Irresistible) oraz Leonard w „No Vacancy”.
W 1999 roku zagrał również kochanka Madeline w „Zabójczym warunku” (Oxygen) oraz LaFleur w „Diamentowej aferze” (Blue Streak). Rok 1998 przyniósł mu role w „O.K. Garage” jako Yannick oraz Karola Wasacza w „Odkurzaczyk” (Stardust). W 1997 roku wystąpił w „Alex – sam w domu” (Home Alone 3) jako Peter Beaupre oraz w „Kicked in the Head”.
Wczesne lata jego kariery obejmowały również filmy „Egzekutor” (Eraser) jako Siergiej Iwanowicz Pietrowski oraz w „Andersonvile” jako Olek Wisnovsky w 1996 roku. Olk Krupa zagrał także w „Czystej grze” (Fair Game) w 1995 oraz w „Mojej Antonii” (My Antonia) jako Krajiek. Publiczność mogła go zobaczyć także w „Blues tajniaków” (Undercover Blues) z 1993 i w „Nagim w Nowym Jorku” (Naked in New York).
Ostatnie lata jego działalności artystycznej to wspomnienia z filmów „Czcigodni mordercy” (Men of Respect) z 1991 jako Beda oraz „Ścieżka strachu” (Miller’s Crossing) z 1990 roku, gdzie zagrał Tada. Krupa ma na swoim koncie również rolę Ericha von Stroheima w „The Kennedys of Massachusetts” oraz Edwarda Tellera w „Dniu pierwszym” (Day One) z 1989 roku. W jego filmografii wyróżniają się również występy w „Czarnej tęczy” (Black Rainbow) oraz „Niewłaściwym miejscu” (Misplaced).
W ostatnich latach lat 80. Olk Krupa wystąpił w „Zadzwoń do mnie” (Call Me) jako Hennyk, „9 1/2 tygodnia” (Nine 1/2 Weeks) jako Bruce, oraz „Daleko od Polski” (Far From Poland) jako Jan, gdzie użyczył swojego głosu.
Przypisy
- Od cesarstwa po Kalifornię, czyli rodzinne historie. nowiny.pl, 09.12.2008 r. [dostęp 05.12.2017 r.]
- a b Aleksander Krupa w bazie filmpolski.pl
- Olek Krupa w bazie IMDb
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Robert Korólczyk | Czesław Podleśny | Piotr Paleczny | Paweł Kapuła | Tomasz Osiecki | Thomas Godoj | Tadeusz Federowski | Aleksander Gołębiowski (artysta kabaretowy) | Joanna Konarzewska | Grubson | Zofia de Ines-Lewczuk | Wiesław Pieregorólka | Czesław Gawlik | Anna Janko | Fabian Filiks | Adrian Wieczorek | Edward Spyrka | Kacper HTA | Napoleon Siess | Laura PawelaOceń: Olek Krupa