Lasy Judasza, znane również jako Judosz czy Las Blicherski, to niezwykle interesujący obszar leśno-działkowy zlokalizowany w Rybniku. Ten malowniczy kompleks leśny położony jest na południe od Boguszowic-Osiedla, w rejonie, gdzie spotykają się ulice Patriotów i Jastrzębska.
Charakterystyczną cechą Lasy Judasza jest jego lokalizacja na południowo-wschodnich peryferiach miasta, tuż przy granicy z Żorami oraz gminą Świerklany. Częściowo wchodzą w skład tego rozległego kompleksu leśnego, który rozciąga się w kierunku południowego wschodu.
Obszar ten zachwyca nie tylko swoją urodą, ale także bogactwem przyrody. Idealnie nadaje się na spacery, wypoczynek oraz aktywności na świeżym powietrzu.
Historia
„Lasy Judasza, z perspektywy administracyjnej, były częścią obszaru, który dawniej nosił nazwę Nadleśnictwo Rybnik. Było to w powiecie rybnickim, a od 1922 roku w obrębie województwa śląskiego. Warto wspomnieć, że 1 października 1924 roku zniesiono obszary dworskie w tym województwie. To wydarzenie spowodowało, że Nadleśnictwo Rybnik zostało rozparcelowane, a jego tereny zostały włączone do miasta Rybnika oraz 11 gmin jednostkowych.
W dniu 1 grudnia 1945 roku zlikwidowano gminy jednostkowe na terenie województwa śląskiego, zamieniając je na gminy zbiorowe. W tym kontekście Lasy Judasza weszły w skład nowo powstałej gminy Jankowice Rybnickie, znajdującej się w powiecie rybnickim. Tutaj przekształcone zostały w gromadę o nazwie Boguszowice (jednocześnie istniała druga, sąsiednia gromada o nazwie Boguszowice (osiedle), która znajdowała się w gminie Boguszowice).
Zmiany nie ustawały – 25 listopada 1946 roku dokonano zmian w składzie gminy Jankowice Rybnickie, w wyniku czego gromada Boguszowice (osiedle) została zlikwidowana i włączona do gminy Boguszowice, gdzie zintegrowano ją z gromadą Boguszowice (Stare), która to gromada dostępna jest pod linkiem Boguszowice (Stare).
Następnie, wraz z reformą, która wprowadziła gromady w miejsce gmin, w jesieni 1954 roku zlikwidowano gminę Boguszowice. Czasowo obszar ten przekształcono w gromadę Boguszowice. Ta gromada jednak przetrwała jedynie pięć tygodni, bowiem już 13 listopada 1954 roku zyskała status osiedla. Warto również zaznaczyć, że 18 lipca 1962 roku Boguszowice otrzymały prawa miejskie, stając się odrębnym miastem, co sprawiło, że Lasy Judasza uzyskały status lasu miejskiego. Ostatecznie, 27 maja 1975 roku Boguszowice, w tym także Lasy Judasza, włączono do Rybnika.”
Charakterystyka
W regionie Lasów Judasza znajdziemy najstarszy element tej okolicy, jakim jest kopalnia Jankowice. Przylegające do niej familoki, czyli tradycyjne domy mieszkalne dla robotników, istnieją tu już od czasów przed II wojną światową, zlokalizowane po zachodniej stronie kompleksu. Z kolei na północny zachód, w obrębie Lasów Judasza wybudowane zostało Boguszowice Osiedle, które charakteryzuje się architekturą socrealistyczną i powstało po zakończeniu drugiej wojny światowej. Warto dodać, że tuż obok lasu znajduje się Boguszowicki Dom Kultury, który jest miejscem spotkań i różnych działalności kulturalnych.
W środkowym obszarze Lasów Judasza dokonano wycinki drzew, co otworzyło drogę do powstania kolonii domków działkowych. Na południe od tych działek rozciąga się tereny gminy Świerklany, gdzie wzniesiono oczyszczalnię ścieków gminnych. Jest to element infrastruktury, który wspiera lokalną społeczność i dba o ochronę środowiska.
Część Lasów Judasza, która należy do Żor, tworzy eksklawę Roju. Znajduje się ona po zachodniej stronie Autostrady Bursztynowej (A1) i obejmuje kilka domostw. Ulicą Rajską, która prowadzi wiaduktem nad autostradą, Rój łączy się z Żorami, a na krótkim odcinku przecina ją pasmo gminy Świerklany. Na miejskich planach ta część zazwyczaj określana jest mianem Judosz.
Przypisy
- Uchwała Nr 22/54 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Stalinogrodzie z dnia 05.10.1954 r. w sprawie podziału na gromady powiatu rybnickiego; w ramach Zarządzenia Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Stalinogrodzie z dnia 15.11.1954 r. (Dziennik Urzędowy Wojewódzkiej Rady Narodowej w Stalinogrodzie z dnia 01.12.1954 r., Nr. 10, Poz. 54).
- Rozporządzenie Wojewody Śląsko-Dąbrowskiego z dnia 25.10.1946 r. o zmianie rozporządzenia z dnia 27.11.1945 r. (Śląsko-Dąbrowski Dziennik Wojewódzki z dnia 25.11.1946 r., Nr. 32, Poz. 554).
- Podział administracyjny województwa śląsko-dąbrowskiego wraz ze skorowidzem gmin i gromad, Katowice, Wrocław: Instytut Śląski, 1947.
- Rozporządzenie Wojewody Śląsko-Dąbrowskiego z dnia 27.11.1945 r. o podziale powiatu rybnickiego w województwie śląsko-dąbrowskim (Katowice: Śląsko-Dąbrowski Dziennik Wojewódzki z dnia 22.12.1945 r., Nr. 34, Poz. 455).
- Dz.U. z 1962 r. nr 41, poz. 188.
- Dz.U. z 1954 r. nr 49, poz. 253.
- Dz.U. z 1954 r. nr 43, poz. 191.
- Lasy Judasza.
- Eksklawa.
- Dz.U.Śl. 1922 nr 13, poz. 43.
- Stanowice, Szczejkowice, Przegędza, Ligota Rybnicka, Gotartowice, Kłokocin, Chwałowice, Jankowice Rybnickie, Rój, Rowień i Wilchwy.
- Plan Żor.
- Las Blicherski.
- Judas Forst.
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Biostat | Państwowy Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku | Aeroklub ROW | Meksyk (Rybnik) | Pomnik Braci Szafranków w Rybniku | Pomnik Jana Pawła II w Rybniku | Biurowiec K1 w Rybniku | Budynek starostwa powiatowego w Rybniku | Ratusz w Rybniku | Zamek w Rybniku | Industrialna Pętla Terenowa (Rybnik) | Boguszowice Osiedle | Teatr Ziemi Rybnickiej | Filharmonia RybnickaOceń: Lasy Judasza