UWAGA! Dołącz do nowej grupy Rybnik - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Filharmonia Rybnicka


Filharmonia Rybnicka to ważny element kultury regionalnej, który ma swoje korzenie w Rybnickiej Orkiestrze Symfonicznej. Ta orkiestra działała w Rybniku w latach 1934-1939, a jej historia stanowi fundament dla obecnej działalności filharmonii.

Aktualnie, filharmonia znajduje swoją siedzibę w Rybnickim Centrum Kultury, które mieści się przy ul. Saint Vallier 1. Dzięki tej lokalizacji, instytucja ta przyciąga miłośników muzyki poważnej oraz pozwala na organizowanie różnorodnych wydarzeń kulturalnych.

Historia

Historia Filharmonii Rybnickiej jest niezwykle fascynująca i sięga daleko w przeszłość. Początkowo, w 1934 roku, bracia Antoni oraz Karol Szafrankowie stworzyli Rybnicką Orkiestrę Symfoniczną. Po zakończeniu II wojny światowej swoją działalność zainaugurowała orkiestra symfoniczna, która funkcjonowała w ramach szkoły muzycznej, a w jej skład wchodzili pedagodzy, absolwenci oraz najzdolniejsi uczniowie.

W drugiej połowie lat pięćdziesiątych XX wieku, z uwagi na dużą rotację w składzie orkiestry, bracia Szafrankowie postanowili zainicjować działania mające na celu powołanie do życia stałego, etatowego zespołu symfonicznego. W tej misji wsparcie przyszło ze strony dyrekcji Rybnickiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego, której naczelnym dyrektorem był mgr inż. Jerzy Kucharczyk. W 1960 roku zapadła decyzja o powołaniu orkiestry symfonicznej.

Założycielem oraz pierwszym dyrygentem orkiestry został Antoni Szafranek, a jego zastępcą był Juliusz Malik. Inauguracyjny koncert, który odbył się 16 grudnia 1960 roku w sali rybnickiego Technikum Górniczego, był wyjątkowym wydarzeniem. Na scenie wystąpili uznani muzycy, wśród których znajduje się Piotr Paleczny, uczeń Karola Szafranka, oraz Brunon Machulec, Marian Krzystek, który był pedagogiem w rybnickiej szkole muzycznej, a także wielu innych wychowanków tej instytucji.

Filharmonia Rybnicka Okręgu Węglowego funkcjonowała od 1960 do 1995 roku, uzyskując finansowanie z kopalń WK ROW. W czerwcu 1995 roku pod batutą Sławomira Chrzanowskiego orkiestra zagrała swój pożegnalny koncert. Niestety, decyzję o likwidacji orkiestry podjął ówczesny prezydent Rybnika, Józef Makosz, argumentując to wysokimi kosztami jej utrzymania.

Dzięki staraniom rybnickiego Towarzystwa Muzycznego im. Braci Szafranków oraz nowych władz miejskich, udało się reaktywować Filharmonię. Kluczowe postacie w tym procesie to Norbert Prudel, aktualny prezes towarzystwa, Mirosław Jacek Błaszczyk, dyrygent, oraz Antoni Smołka, znany wiolonczelista. Na stanowisku dyrektora orkiestry zasiadł Antoni Smołka.

Pierwszy koncert po reaktywacji odbył się 27 listopada 1999 roku w bazylice św. Antoniego w Rybniku, gdzie wykonano oratorium „Mesjasz” Georga Friedricha Händla. Orkiestrę poprowadził Mirosław Jacek Błaszczyk, a na scenie wystąpili połączone chóry.

Działalność artystyczna

Filharmonia rybnicka corocznie organizuje liczne koncerty, które najczęściej odbywają się w Rybnickim Centrum Kultury. Dodatkowo, instytucja ta gościnnie występuje w różnych lokalizacjach, głównie w rybnickich kościołach, co zwiększa dostępność sztuki muzycznej dla społeczności lokalnej.

Co roku odbywa się także tzw. koncert szkolny, na którym uczniowie z rybnickiej Państwowej Szkoły Muzycznej mają okazję wystąpić obok doświadczonych muzyków. Jest to wyjątkowa szansa dla młodych talentów na zdobycie scenicznego doświadczenia.

Warto również wspomnieć o Dniach Cecyliańskich, które odbywają się w związku z liturgicznym wspomnieniem św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej. Te coroczne wydarzenia wypełniają kalendarz rybnickich imprez i obejmują cykle prezentacji muzyki chóralnej, wzbogacając życie muzyczne w regionie.

Przypisy

  1. Prolog | Filharmonia Rybnicka [online], www.filharmoniarybnik.pl [dostęp 27.10.2021 r.]
  2. Lata 1960-1979 | Filharmonia Rybnicka [online], www.filharmoniarybnik.pl [dostęp 20.10.2021 r.]
  3. Lata 1979-1995 | Filharmonia Rybnicka [online], www.filharmoniarybnik.pl [dostęp 20.10.2021 r.]
  4. a b Gazeta Rybnicka, 2019, nr 4 (574) - Śląska Biblioteka Cyfrowa [online], sbc.org.pl [dostęp 19.10.2021 r.]
  5. Filharmonia Rybnicka im. Braci Szafranków w Rybniku - Platforma e-Usług Kulturalnych [online], www.peuk.fiiz.pl [dostęp 20.10.2021 r.]

Oceń: Filharmonia Rybnicka

Średnia ocena:4.86 Liczba ocen:7