Lidia Grychtołówna


Lidia Grychtołówna, która przyszła na świat 18 lipca 1928 roku w Rybniku, jest wybitną osobowością zarówno w dziedzinie muzyki, jak i edukacji. Polska pianistka i pedagog zdobyła uznanie za swoje umiejętności oraz wpływ na rozwój młodych muzyków.

Jej wkład w sztukę pianistyki oraz pedagogikę muzyczną jest nieoceniony, a jej pasja do muzyki trwa nieprzerwanie od wielu lat.

Życiorys

Dzieciństwo Lidi Grychtołówny miało miejsce na Śląsku, gdzie jej bliska rodzina ze strony matki wywodziła się ze Lwowa. Już od najmłodszych lat wykazywała talent muzyczny, inspirowana przez matkę, która doskonale grała na fortepianie. Jej ojciec, Karol Grychtoł, był pracownikiem rybnickiego starostwa, co z pewnością przyczyniło się do stabilnego rozwoju ich rodziny.

Już w wieku sześciu lat rozpoczęła naukę gry na fortepianie pod okiem Wandy Chmielowskiej. Wraz z rodzicami podróżowała dwa razy w tygodniu z Rybnika do Katowic, aby brać lekcje. W późniejszym okresie, w latach 1941-1944, doskonaliła swoje umiejętności u Karola Szafranka. Po wojnie, w latach 1945-1951, kontynuowała studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach, znów pod kierunkiem Wandy Chmielowskiej. Po uzyskaniu studiów z najwyższym odznaczeniem, kontynuowała edukację u profesora Zbigniewa Drzewieckiego oraz uczestniczyła w kursach prowadzonych przez Artura Benedettiego Michelangelego w latach 1957-1959.

W 1955 roku Lidia zdobyła VII miejsce na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, co z pewnością pomogło jej w dalszej karierze. Rok później zdobyła III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Roberta Schumanna w Berlinie. W latach 1958 i 1959 przyznano jej nagrody pozaregulaminowe na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ferruccio Busoniego w Bolzano oraz na konkursie w Rio de Janeiro.

Lidia Grychtołówna koncertowała w różnych częściach świata, w tym w Europie, Ameryce Południowej, Australii oraz Stanach Zjednoczonych. Jej występy sięgały także takich miejsc jak Meksyk, Kuba, Japonia, Chiny i Tajlandia. W swoim repertuarze miała utwory od J.S. Bacha, przez Mozarta, Beethovena, Chopina, Schumanna aż po klasyków XX wieku. W trakcie swojej kariery nagrała wiele płyt oraz programów telewizyjnych i radiowych. Uczestniczyła także w międzynarodowych festiwalach muzycznych w takich miastach jak Bergen, Ateny, Taormina, Warszawa, Adelajda, Perth, Berlin oraz Dubrownik.

Prof. Lidia Grychtołówna wielokrotnie była członkiem jury Konkursów Chopinowskich oraz innych międzynarodowych konkursów muzycznych. Od roku 1986 do 2007 prowadziła również działalność pedagogiczną na Uniwersytecie Johannesa Gutenberga w Moguncji, gdzie dzieliła się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodymi adeptami sztuki muzycznej.

Prywatnie była żoną muzykologa Janusza Ekierta, co spotęgowało jej związki z dziedziną muzyki na różnych płaszczyznach.

Publikacje

W dorobku Lidii Grychtołównej znajduje się szereg wartościowych publikacji, które dokumentują jej przemyślenia i doświadczenia. Jednym z najważniejszych dzieł jest:

  • „W metropoliach świata. Kartki z pamiętnika”, Wydawnictwo: Melanż, październik 2013, ISBN 978-83-928029-7-6.

Odznaczenia i nagrody

Lidia Grychtołówna, wybitna postać w polskiej kulturze, została uhonorowana licznymi odznaczeniami oraz nagrodami, które odzwierciedlają jej ogromny wkład w sztukę. Oto lista jej osiągnięć:

  • Złoty Medal Miasta Mediolanu (1969),
  • Nagroda Ministra Kultury i Sztuki II stopnia (1971),
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1971),
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1980),
  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2005),
  • Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2013),
  • Tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Rybnika” (2017),
  • Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt twórczości (2021),
  • Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Nagroda Honorowa (2021).

Każde z tych wyróżnień świadczy o jej znaczeniu w polskiej sztuce oraz kulturze.

Przypisy

  1. Poznaliśmy laureatów Dorocznej Nagrody Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. instytutksiazki.pl, 15.10.2021 r. [dostęp 16.10.2021 r.]
  2. IwonaI. Sobczyk IwonaI., Przy fortepianach wyrosło pokolenie "elektroluksów", którzy są dumni z prędkości, jakie rozwijają (wywiad) [online], katowice.wyborcza.pl, 21.04.2019 r. [dostęp 02.01.2021 r.]
  3. Lidia Grychtołówna Honorowym Obywatelem Rybnika. „Dziennik Zachodni”, 01.06.2017 r. [dostęp 02.08.2018 r.]
  4. Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. www.gov.pl. [dostęp 18.02.2019 r.]
  5. Nagrody muzyczne. muzykapolska.muzykapolska.org.pl.
  6. Jury XIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie – Edycja 1995 na stronie www.ddg.art.pl.
  7. Laureaci. koryfeusz.org.pl. [dostęp 24.10.2022 r.]

Oceń: Lidia Grychtołówna

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:9