Grzegorz Piotr Juras, urodzony 6 lipca 1969 roku w Rybniku, jest wybitnym polskim naukowcem, który specjalizuje się w dziedzinie nauk o kulturze fizycznej. Jako profesor na Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Juras przyczynia się do rozwoju tej uczelni i jej programu edukacyjnego.
W okresie 2020–2024 pełni również funkcję rektora, co podkreśla jego znaczenie w polskim środowisku akademickim oraz zaangażowanie w kierowanie i rozwijanie edukacji w zakresie wychowania fizycznego.
Życiorys
Grzegorz Juras to wybitny naukowiec, który swoją edukację rozpoczął w Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, gdzie w 1992 roku ukończył studia. Jego talent i zaangażowanie zaowocowały doktoryzacją w 1996 roku na tej samej uczelni. Temat jego rozprawy doktorskiej brzmiał: Zdolność orientacji czasowo-przestrzennej: identyfikacja, struktura wewnętrzna, metody diagnozy, a promotorem był prof. Joachim Raczek.
W 2004 roku, Grzegorz Juras uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego na AWF Katowice, prezentując pracę pt. Koordynacyjne uwarunkowania procesu uczenia się utrzymywania równowagi ciała. Jego prace naukowe były bardzo cenione, co potwierdza przyznanie mu tytułu profesora 9 stycznia 2017 roku.
Profesjonalnie związany z Akademią Wychowania Fizycznego w Katowicach, pełnił wiele istotnych ról. W 2005 roku objął kierownictwo Katedry Motoryczności Człowieka, a w latach 2007–2015 zarządzał Laboratorium Kontroli Ruchu. Od 2016 do 2020 roku był prorektorem katowickiej uczelni do spraw rozwoju. Jego kariera osiągnęła kolejny ważny etap w marcu 2020 roku, kiedy to został wybrany na rektora AWF Katowice na kadencję 2020–2024.
Oprócz pracy w Katowicach, Grzegorz Juras prowadził również wykłady w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu oraz na Uniwersytecie Rzeszowskim. Jego zainteresowania badawcze obejmują takie obszary, jak zaburzenia ruchowe, kontrola postawy, prawo Fittsa oraz synergie motoryczne.
Grzegorz Juras ma na swoim koncie około 180 publikacji, w tym ponad 40 ukazało się w renomowanych czasopismach z listy filadelfijskiej. Jest także laureatem nagrody I stopnia Fundacji Profesora Romana Trześniowskiego z 1995 roku oraz członkiem Komitetu Rehabilitacji, Kultury Fizycznej i Integracji Społecznej Polskiej Akademii Nauk. Jego kariera była także wzbogacona stażami naukowymi w Niemczech i USA, gdzie miał przyjemność pracować na Uniwersytecie Stanu Pensylwania.
Odznaczenia
Grzegorz Juras został uhonorowany Złotym Medalem „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas” w 2023 roku. To wyróżnienie podkreśla jego znaczący wkład w rozwój polskiej nauki.
Przypisy
- Wręczenie medali „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas”. gov.pl, 24.11.2023 r. [dostęp 29.11.2023 r.]
- a b c d Prof. Grzegorz Juras rektorem AWF w Katowicach. perspektywy.pl. [dostęp 02.06.2020 r.]
- Grzegorz Juras, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 02.06.2020 r.]
- a b c Nowy rektor AWF w Katowicach. forumakademickie.pl. [dostęp 02.06.2020 r.]
- M.P. z 2017 r. poz. 201
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Antoni Kuśka | Grzegorz Francuz | Krystian Heffner | Antoni Motyczka | Jacek Glenc | Władysław Słowański | Robert Enger | Zbigniew Kadłubek | Lidia Grychtołówna | Józef Lepiarczyk | Władysława Magiera | Krystian Wojaczek | Henryk Fros | Wojciech NiedzielaOceń: Grzegorz Juras