UWAGA! Dołącz do nowej grupy Rybnik - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Henryk Fros


Henryk Fros to postać, która zajmuje ważne miejsce w polskiej historii i kulturze. Urodził się 18 stycznia 1922 roku w Rybniku, a swoje życie zakończył 24 kwietnia 1998 roku w Krakowie. Był on nie tylko jezuitą, ale także uznawanym teologiem oraz badaczem literatury hagiograficznej.

Jego prace wskazują na głęboką znajomość mediewistyki, co czyni go istotnym przedstawicielem tej dziedziny. Henryk Fros pozostawił po sobie dziedzictwo naukowe, które inspirowało wielu badaczy i pasjonatów historii religii oraz literatury.

Życiorys

Henryk Fros był wyjątkową postacią, której życie naznaczone było niezwykłymi wydarzeniami. Będąc harcerzem, wziął aktywny udział w wojnie obronnej 1939 roku. Po tym trudnym doświadczeniu, został wzięty do niewoli przez armię radziecką, lecz zdołał uciec z transportu jeńców i uniknął dalszych reperkusji związanych z tą sytuacją.

W czasie okupacji niemieckiej, Fros zdecydował się na wstąpienie do Towarzystwa Jezusowego. Po ukończeniu nowicjatu, podjął studia na jezuickim Wydziale Filozoficznym, który mieścił się w Nowym Sączu. 16 kwietnia 1950 roku otrzymał święcenia kapłańskie i rozpoczął pracę w krakowskim kolegium, gdzie kierował biblioteką, uczył języka francuskiego oraz prowadził działalność duszpasterską. Jego pasja do głoszenia rekolekcji oraz współpracy z wydawnictwami owocowała licznymi publikacjami.

W latach 1979–1989 Fros mieszkał w Brukseli, gdzie stał się pierwszym przedstawicielem spoza Belgii, który został członkiem Société des Bollandistes. Pełnił także rolę jednego z redaktorów prestiżowego czasopisma „Analecta Bollandiana”, co świadczyło o jego znaczącej pozycji w międzynarodowym świecie nauki.

Po powrocie do kraju, do roku 1992, zajmował się opracowywaniem kwartalnika „Polonica w historiografii współczesnej”. Jego prace pojawiały się m.in. w takich publikacjach jak „Ateneum Kapłańskim”, „Colectanea Theologica”, „Przegląd Powszechny”, „Studia Źródłoznawcze”, „Roczniki Humanistyczne”, „Pamiętnik Literacki” oraz „Tygodnik Powszechny”. W ciągu swojego życia Fros pozostawił po sobie bogaty dorobek pisarski.

Na koniec, warto zaznaczyć, że przyczyną śmierci Henryka Frosa był nowotwór mózgu, co stanowiło tragiczny koniec jego intensywnej i owocnej kariery.

Wybrane publikacje

Oto unikalna lista publikacji, które zostały stworzone przez Henryka Frosa, poświęconych tematowi hagiografii i liturgii. Publikacje te są cennym wkładem w tę dziedzinę i zyskały uznanie w literaturze przedmiotu.

  • Twoje imię. Przewodnik hagiograficzno-onomastyczny, Kraków 1976 (wspólnie z Franciszkiem Sową),
  • Wprowadzenie do mszy o świętych, Warszawa 1980-1982,
  • Martyrologim, Warszawa 1984,
  • Bibliothecae Hagiographicae Latinae Suplementum, Bruxelles 1986,
  • Święci doby współczesnej, Kraków 1991,
  • Wspomnienie świętych na każdy dzień roku, Kraków 1992,
  • Święci i błogosławieni Towarzystwa Jezusowego, Kraków 1992,
  • Pamiętajcie o mieszkańcach nieba – Kult świętych w dziejach liturgii, Tarnów 1994,
  • Księga imion i świętych (wspólnie z Franciszkiem Sową).

Przypisy

  1. Publikacje w katalogu BN. Biblioteka Narodowa. [dostęp 26.03.2014 r.]

Oceń: Henryk Fros

Średnia ocena:4.49 Liczba ocen:16