Grzegorz Ludwik Francuz, urodzony 30 stycznia 1962 roku w Rybniku, to wybitny polski filozof, którego prace koncentrują się na różnych aspektach filozofii.
Jego obszary specjalizacji obejmują antropologię filozoficzną, ekofilozofię oraz etykę środowiska, co czyni go czołowym ekspertem w tych dziedzinach. Dodatkowo, zajmuje się także filozofią edukacji, co podkreśla jego zaangażowanie w rozwój myśli filozoficznej w kontekście nauczania i uczenia się.
Francuz jest nauczycielem akademickim, związnym z Uniwersytetem Opolskim, gdzie dzieli się swoją wiedzą i pasją z kolejnymi pokoleniami studentów.
Życiorys
Grzegorz Francuz, urodzony w 1962 roku w Rybniku na Śląsku, rozpoczął swoją edukację w Szkole Podstawowej nr 22, którą ukończył w 1977 roku. Następnie kontynuował naukę w I Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Śląskich, gdzie w 1981 roku zdał egzamin dojrzałości. Po tym ważnym etapie rozpoczął studia na kierunku filozofia na Uniwersytecie Wrocławskim, które zakończył uzyskaniem tytułu magistra w 1986 roku.
Rok później zdecydował się na podjęcie studiów doktoranckich na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Sekcji Społecznej, które trwały do 1989 roku. W latach 90. XX wieku związał swoje życie zawodowe oraz naukowe z Uniwersytetem Opolskim, gdzie w 1998 roku Rada Wydziału Historyczno-Pedagogicznego przyznała mu stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki. Jego praca doktorska nosiła tytuł „Ekologicznie zorientowana antropologia filozoficzna a kontrowersje wokół wychowania”, a promotorem był prof. Tadeusz Olewicz.
W 2013 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w dziedzinie filozofii, specjalizując się w etyce, na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego, w ramach rozprawy na temat „Strategie przypisywania statusu moralnego istotom żywym”.
Na Uniwersytecie Opolskim pracuje jako profesor w Katedrze Filozofii, gdzie w latach 2012–2016 pełnił funkcję wicedyrektora. Od 2016 roku jest dyrektorem Instytutu Filozofii. Ponadto, jest przewodniczącym Opolskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Filozoficznego.
Za swoją działalność w ramach opozycji demokratycznej, został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Dorobek naukowy
Badawcze zainteresowania Grzegorza Francuza koncentrują się na praktycznych implikacjach myśli filozoficznej, a także na analizie możliwości wdrożenia różnych koncepcji filozoficznych oraz metodologię filozofii w kontekście rozwiązywania współczesnych problemów związanych z etyką, naturą człowieka oraz dynamiką bytów społecznych.
W swoich badaniach podejmuje się takich zagadnień jak etyka środowiskowa, ekofilozofia, bioetyka, a także filozofia edukacji i filozofia polityki. Jego prace są znaczące dla zrozumienia, w jaki sposób filozofia może wpływać na praktyczne decyzje związane z ochroną środowiska oraz kształtowaniem wartości moralnych w dzisiejszym społeczeństwie.
W dorobku Grzegorza Francuza znajdują się ważne publikacje, które nadają mu znaczenie w dziedzinie filozofii. Do jego kluczowych dzieł należą:
- O nową integrację wychowania. Ekologicznie zorientowana antropologia filozoficzna a wychowanie, Kraków 1999,
- Strategie przypisywania statusu moralnego istotom żywym, Opole 2011.
Przypisy
- Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19.06.2020 r. o nadaniu orderów i odznaczeń [online], isap.sejm.gov.pl [dostęp 03.12.2021 r.]
- Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 03.10.2014 r. o nadaniu orderów i odznaczeń [online], isap.sejm.gov.pl [dostęp 03.12.2021 r.]
- a b Profil Grzegorza Francuza na stronie Instytutu Filozofii Uniwersytetu Opolskiego. filozofia.uni.opole.pl. [dostęp 15.09.2016 r.]
- a b Dr hab. Grzegorz Ludwik Francuz, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 15.09.2016 r.]
- a b c Profil Grzegorza Francuza na stronie Narodowego Programu Leśnego [on-line] [dostęp 15.09.2016 r.]
- Praca doktorska Ekologicznie zorientowana antropologia filozoficzna a kontrowersje wokół wychowania w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI).
- Praca habilitacyjna Strategie przypisywania statusu moralnego istotom żywym w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI).
- Informacje z bazy Biblioteki Uniwersyteckiej Uniwersytetu Opolskiego, stan na IX 2016 roku.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Krystian Heffner | Antoni Motyczka | Jacek Glenc | Władysław Słowański | Robert Enger | Zbigniew Kadłubek | Lidia Grychtołówna | Józef Lepiarczyk | Wojciech Niedziela | Henryk Fros | Antoni Kuśka | Grzegorz Juras | Władysława Magiera | Krystian WojaczekOceń: Grzegorz Francuz