Radziejów (Rybnik)


Radziejów to fascynująca dzielnica Rybnika, usytuowana w jego południowej części. W 2019 roku liczba mieszkańców tej części miasta wyniosła 1860 osób, co czyni ją interesującym miejscem do życia i interakcji społecznych.

Warto zwrócić uwagę na 200-letni dąb, który rośnie na cmentarzu popielowsko-radziejowskim. To imponujące drzewo stanowi nie tylko element lokalnej flory, ale również symbol historii tego miejsca.

Sport

W dniu 4 lipca 1920 roku w Radziejowie miało miejsce istotne wydarzenie dla polskiego sportu, kiedy to powołano gniazdo Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, które należy uznać za jedną z najstarszych organizacji sportowych w Polsce. To lokalne koło funkcjonowało pod patronatem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Rybniku i integrowało szereg sekcji gimnastycznych związanych z regionalnym Sokołem Śląskim.

W posterunku 1920 roku, organizacja ta mogła poszczycić się pięćdziesięcioma członkami, którzy aktywnie uczestniczyli w jej działaniach. Niestety, rozwój działalności Sokoła został nagle zahamowany przez w wybuch II wojny światowej w 1939 roku. W wyniku tych tragicznych wydarzeń, wiele inicjatyw sportowych, w tym Sokoła, przestało istnieć lub zostało drastycznie osłabionych.

Pomimo po wojnie możliwości reaktywacji, idea Sokoła oraz jej członkowie doświadczyli wielu trudności, jako że zostali marginalizowani i prześladowani przez rządzące wówczas władze komunistyczne. Tak więc, tradycja i duch aktywności fizycznej, które stanowiły fundament działalności Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Radziejowie, niestety zniknęły z przestrzeni sportowej tej okolicy.

Przypisy

  1. Radziejów. rybnik.eu. [dostęp 05.10.2019 r.]
  2. Działalność Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” na ziemi rybnickiej w latach 1898–1939. Rybnicki Kurier Muzealny nr 4, 30.06.2012 r.
  3. Encyklopedia powstań śląskich, Instytut Śląski w Opolu, Opole 1982.

Oceń: Radziejów (Rybnik)

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:25